مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

نود - 3 بهمن 1396

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی بارسلونا 5 - رئال بتیس 0

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

کره جنوبی 0 - ایران 0؛ تساوی ایران و کره در راه جام جهانی
پنجشنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 20:58
کره جنوبی 0 - ایران 0؛ رسوخ ناپذیر و فوق‌العاده‌ایم!
ملی‌پوشان ایران با وجود یک بازیکن کمتر در نیمه دوم با ساختار دفاعی عالی اجازه ندادند کره به خواسته 3 امتیازی خود برسد و صعودش به جام جهانی را قطعی کند.

به گزارش "توپ 90"، کره جنوبی برخلاف تمام ادوار قبل مقدماتی جام جهانی کارش برای صعود به اما و اگر کشیده شده بود و به دلیل اینکه در گروه A آسیا 13 امتیازی و فقط یک امتیاز بیشتر از ازبکستان داشت، باید در مسابقه امروز برابر ایران برنده می‌شد؛ اما آنها نتوانستند در مقابل چشمان بیش از 65 هزار هوادارشان و همچنین 10 نفره بودن ایران از دقیقه 51 استفاده لازم را ببرند تا با حملات بی‌ثمر فقط به مساوی برسند؛ برخلاف آنها ایران به خواسته خود به ویژه بعد از اخراج عزت‌اللهی دست پیدا کرد و توانست در ورزشگاه جام جهانی برای دوازدهمین بازی متوالی گلی دریافت نکند.
تیم ملی کره جنوبی با این تساوی 14 امتیازی شد تا بالاتر از سوریه و ازبکستان 12 امتیازی قرار بگیرد و چشم انتظار بازی هفته آینده در ازبکستان باشد تا بتواند جواز حضور در جام جهانی را به دست بیاورد.


گروه A مرحله مقدماتی جام جهانی 2018(قاره آسیا)؛ ساعت 16:30(به وقت تهران)
استادیوم: جام جهانی سئول/ تماشاگر: 63 هزار و 124 نفر
داور: پیتر گرین(استرالیا)؛ کمک‌ها: دیوید والش، ناتان مک دونالد و دیمیتری ماشنزوف(قرقیزستان)/ ناظر داوری: سیدکریم عبدل(اردن)/ ناظر مسابقه: روبرت تورس(گوام)

 

 

 


کره جنوبی

 


کیم سئونگ جیو، کیم یانگ وون(کاپیتان)، کیم مین جائه، چویی چول سون، کیم جین سو، یانگ هیونگ سو، کو جائه چول، لی جائه سونگ(73- کیم شین ووک)، سون هئونگ مین، وون چانگ هون و هوانگ هی چان(89- لی دونگ گوک)
سرمربی: شین تائه یونگایرانعلیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمد انصاری، رامین رضاییان، میلاد محمدی، سعید عزت‌اللهی، احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری(76- روزبه چشمی)، اشکان دژاگه(63- مهدی طارمی) و رضا قوچان‌نژاد(55- علی کریمی)
سرمربی: کارلوس کی‌روش

 

 

 

اخطارمرتضی پورعلی‌گنجی(10) از ایران

چویی چول سون(40) از کره جنوبی

 

اخراج


سعید عزت‌اللهی(51) از ایران

 

شرح بازی

 


کره جنوبی بازی را بهتر آغاز کرد و از لحظات ابتدایی با پاس‌های سریع به دنبال ایجاد حمله بود که در این کار موفق نشان داد؛ شاگردان تائه یونگ تا دقیقه 20 سوار بر بازی بودند و به غیر از یک کرنر ایران توپ و میدان را در اختیار داشتند. بی‌دقتی بازیکنان کره در زدن ضربات آخر و البته خوش‌شانسی ایران موجب شد تیم میزبان به گل دست پیدا نکند؛ به مرور زمان شاگردان کی‌روش نمایش بهتری ارائه کردند و بیشتر به دروازه کره نزدیک شدند؛ ولی آنها نیز در امر گلزنی ناکام بودند. با این حال توانستند فشار اولیه بازی را کاهش دهند و با گردش توپ در میانه زمین کره موقعیت چندانی به حریف ندهند؛ در 15 دقیقه پایانی نیمه اول بازیکنان کره و ایران نمایش فیزیکی را در دستور کار قرار داده بودند تا در این لحظات توپ چندانی روی دروازه‌ها نیاید و دو تیم بدون گل زده به رختکن بروند.


اشتباه عجیب و اخراج بد موقع عزت‌اللهی 6 دقیقه بعد از شروع نیمه دوم موجب شد تیم ایران که در نیمه اول نشان داده بود فقط به فکر مساوی نیست و حملاتی هم برای رسیدن به گل دارد، کاملا عقب‌نشینی کند و با تعویض‌هایی که کی‌روش انجام داد کادر فنی ایران نیز نشان داد تمایلی برای حمله کردن در ورزشگاه جام جهانی ندارد. کره که از حمایت 63 هزار نفری تماشاگران خود بهره می‌برد با انجام یک بازی احساسی در زدن گل ناکام بود. ایران تمام توپ‌ها را از دفاع به طور مستقیم دور می‌کرد و کره نیز رو به ارسال از جناحین آورده بود تا به گل برسد. نمایش فوق‌العاده و بدون اشتباه خط دفاعی ایران و به ویژه پورعلی‌گنجی، انصاری و محمدی موجب شد خطر جدی‌ای روی دروازه بیرانوند به وجود نیاید و کره به گل دست پیدا نکند. ساختار دفاعی عالی ایران حتی در شوت‌های راه دور نیز به کره این فرصت را نداد تا به گل برسد و این دیدار با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید.

 

بهترین بازیکن:

میلاد محمدی دفاع چپ ایران با دوندگی و نمایش کم نوسان در طول 90 دقیقه توانست به خوبی از پس وظایف خود بربیایید. او به خوبی توانسته بود در تمام دقایق بازی تمام یارهای مستقیم خود را مهار کند تا جایی که سرمربی کره چندین بار جای این بازیکنان را عوض کرد ولی باعث گمراهی و اشتباه محمدی نشد. به جز میلاد، وحید امیری، علیرضا جهانبخش و انصاری نیز نمایش کم نقصی داشتند.

 

اتفاق ویژه:

تیم ایران توانست رکورد گل نخوردن های خود را به عدد 12 بازی متوالی در رقابت های مقدماتی جام جهانی برساند. تیم مستحکم ایران علی رغم از دست دادن یک یار خود در ابتدای نیمه دوم باز هم از هم نپاشید و توانست سیر کلین شیت های خود را ادامه بدهد. البته نمی توان از اشتباه بچه گانه سعید عزت اللهی که منجر به اخراج و 10 نفره شدن ایران شد به سادگی گذر کرد.

 

لحظات حساس

 

 

دقیقه 5: هئونگ مین با شوت روی پا از سمت چپ و پشت محوطه جریمه قصد گلزنی داشت که توپ او از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه 10: تکل پورعلی‌گنجی در جناح راست میانه زمین موجب شد تا کارت زرد اول بازی را دریافت کند.
دقیقه 13: کرنر دژاگه از سمت راست را کیم مین جائه به اشتباه با ضربه سر زد که در ادامه دفع چانگ هون نیز ناقص بود تا توپ به بازیکنان ایران برسد ولی شوت پای راست انصاری با اختلاف زیادی به اوت رفت.
دقیقه 14: با خطای انصاری روی چانگ هون، کره روی خط محوطه جریمه صاحب ضربه آزاد شد.
دقیقه 17: ضربه ایستگاهی هئونگ مین به پای محمدی برخورد کرد و به کرنر رفت.

 


دقیقه 17: کرنر ارسالی کره‌ای‌ها را جائه چول در تیرک دوم با ضربه سر زد که توپ بی‌حاصل راه اوت را در پیش گرفت.
دقیقه 19: مین جائه با ضربه سر توپ را به مقابل دروازه ایران فرستاد که در ادامه ضربه سر هئونگ سو به شکل خطرناکی از کنار دروازه ایران عبور کرد.
دقیقه 21: توپ در داخل محوطه جریمه به دست راست عزت‌اللهی که در دفع توپ ناموفق بود برخورد کرد ولی داور استرالیایی اعتقاد به پنالتی نداشت.

دقیقه 23: قرار گرفتن امیری در آفساید بعد از ارسال رضاییان و ضربه سر دژاگه موجب شد موقعیت ایران در محوطه جریمه ناتمام بماند.
دقیقه 25: عجله جهانبخش بعد از اشتباه مدافعان کره‌ای موجب شد شوت روی پای او به مین جائه برخورد کند و دور شود.
دقیقه 27: سئونگ جیو ارسال حاج‌صفی از روی ضربه ایستگاهی را جمع کرد تا موقعیتی برای ایران شکل نگیرد.
دقیقه 29: جائه سونگ با ضربه دست به پهلوی امیری زد و موجب مصدومیت او شد تا بازی دچار وقفه یک دقیقه‌ای شود.
دقیقه 32: امیری و چول سون سر به سر شدند ولی خوشبختانه دو بازیکن توانستند به بازی ادامه دهند.
دقیقه 35: دفع توپ ناقص پورعلی‌گنجی را بیرانوند روی خط عرضی زمین جمع کرد.
دقیقه 37: قوچان‌نژاد در شرایط سختی در محوطه جریمه کره به خوبی شوت‌زنی کرد که ضربه او توسط سئونگ جیو مهار شد.
دقیقه 42: شوت عزت‌اللهی به مدافعان کره برخورد کرد و به قوچان‌نژاد رسید که بعد از دریبل او و شکل‌گیری حمله جدی ایران، یک اوت برای ملی پوشان به دست آمد.

دقیقه 51: کیم مین جائه و عزت‌اللهی برای زدن توپ روی هوا بلند شدند که لحظه فرود آمدن مدافع کره‌ای، شماره 6 ایران با کف استوک به سر مین جائه زد تا با کارت قرمز داور مواجه شود.

دقیقه 69: پورعلی‌گنجی با دور کردن توپ در محوطه 6 قدم اجازه نداد حمله کره ثمربخش باشد.

دقیقه 78: ضربه آزاد چانگ هونگ به شکل خطرناکی از روی دروازه ایران راهی اوت شد.

دقیقه 2+90: شوت بی‌دقت لی دونگ گوک از پشت محوطه جریمه با اختلاف زیادی به اوت رفت.