بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

پیروزی - 26 تیر 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی منچسترسیتی 4 - وستهام 1

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

افزایش اعتماد کی‌روش به جوا‌ن‌ها برای جام ملت‌ها
پنجشنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 12:11
افزایش اعتماد کی‌روش به جوا‌ن‌ها برای جام ملت‌ها
شاید  برای اولین بار بود که کارلوس کیروش روبروی دوربین‌های تلویزیون در مورد لیست دعوت شد‌ه‌ها به تیم ملی توضیح می‌داد. 

به گزارش "توپ 90"، سرمربی تیم ملی کمتر عادت به توضیح و توجیه لیستش داشته و اغلب دلایل او برای دعوت از برخی بازیکنان مبهم و نامعلوم باقی مانده است. اما کارلوسِ تازه برگشته به ایران، در مصاحبه اش با برنامه تلویزیونی نود، به طور شفاف و به دور از کلی‌گویی‌های مرسوم از دلایل دعوت چند نام بحث‌برانگیز به اردوی تیم ملی گفت که اوج آن، توضیحات او در مورد دعوت از آرمین سهرابیان بود. استدلال کیروش در مورد چرایی دعوت سهرابیان، تنها یک استدلال صرف در مورد یک بازیکن خاص نیست بلکه دیدگاه او را در بحث انتخاب بازیکن را نشان می دهد؛ اینکه کارلوس المان‌هایی را در شخصیت و تیپ بازی بازیکنان می‌بیند که چه بسا از نگاه دیگران مغفول می‌ماند.

دعوت از آرمین سهرابیان به تیم ملی در حالی صورت می‌گیرد که دیگر باید پرونده حضور سیدجلال حسینی در تیم ملی را بست. هر چند به نظر می‌رسد عدم دعوت از سیدجلال به مسائلی فراتر از مسائل فنی مربوط می‌شود اما نباید اعتماد کیروش به جوانان که در دو سال اخیر افزایش نیز یافته است را در این عدم دعوت فراموش کرد. کیروش هنوز و پس از هشت سال مربیگری در ایران به دنبال یافتن بازیکنانی است که بتوانند خواسته‌های تاکتیکی او را برآورده کنند و در این میان او از نکات ظریفی همچون نحوه تکل زدن بازیکن نیز غافل نیست.

کیروش قبل از اینکه یک سرمربی برای بازیکنان تیم ملی باشد، همچون یک معلم، تعیین کننده مسیر حرفه‌ای برای آنهاست است. معلمی که ضعف فوتبال باشگاهی ایران در ساختن بازیکن، یافتن استعدادها و از همه مهمتر شکل دادن به استعداد بازیکنان را به اندازه زمانی که در اختیار دارد پوشش می‌دهد. بازیکنی که به تیم ملی دعوت می‌شود خیلی زود تحت تاثیر اردوی تیم ملی و نظرات کیروش و جذبه او، شخصیتی جدید و ارتقا یافته پیدا می‌کند و به تبع آن نوع زندگی فوتبالی و شخصی‌اش هم تغییر می‌کند. کارلوس پی برده است که بازیکنان جوان ایرانی ذهنی خالی و البته آماده برای تبدیل شدن به گلادیاتورهای مورد پسند او را دارند. او تبحر ویژه‌ای در دادن اعتماد به نفس و البته شکوفا کردن استعداد بازیکنان در برهه‌های زمانی کم دارد. مجید حسینی نمونه بارز بازیکنانی است که در فرصتی اندک به عنوان یک مدافع با کلاس در بازی‌های مهمی چون جام جهانی ظاهر شد. قبل از او نیز میلاد محمدی، سعید عزت اللهی و سردار آزمون در برهه‌ای کوتاه تبدیل به بازیکنان اصلی تیم ملی شدند آن هم در شرایطی که کیروش بازیکنانی همچون مهرداد پولادی، جواد نکونام و ... را در این پست‌ها از دست داده بود و انتظار نمی‌رفت جای آنها به راحتی پر شود. در حالی که همگان در حال ردیف کردن اسامی مختلف از بین بازیکنان شاغل در لیگ بودند، اما از کیسه کیروش نام جوانانی بیرون آمد که تجربه چندانی از بازی در لیگ ایران نداشتند.

حال در شرایطی که تیم ملی باید خود را برای حضور در جام ملت‌ها آماده می‌کند، کیروش با حفظ شاکله اصلی تیمش در جام جهانی و اضافه کردن یکی دو جوان دیگر به اردوی تیم ملی در صدد فتح آسیاست و البته نباید این لیست کیروش را لیست نهایی او دانست. تجربه ثابت کرده که کیروش تا روز آخر آماده‌سازی تیم ملی به دنبال یافتن بازیکنان مورد نظرش خواهد بود و ابایی از این ندارد که بازیکن جوان و میدان‌ندیده را به یکباره به داخل ترکیب اصلی تیم ملی بفرستد. برای کیروش فرقی بین جوان‌ها و باتجربه‌ها نیست و البته او از آن دست مربیانی نیست که بنای ساخته شده به دست خود را به راحتی خراب کند و ترکیب تیمش را تغییر دهد. اما به خوبی نقاط ضعف تیمش را با جوان‌ها پر می کند و حالا او به یک استراتژی مشخص در انتخاب بازیکنان رسیده است. استراتژی‌ مشخصی که البته چندان برای دیگران مکشوف نبود اما با مصاحبه اخیر او می‌توان تا حدودی به معیارهای او در انتخاب بازیکن پی برد.

جحت شفیعی