بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

پیروزی - 29 فروردین 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بسکتبال بروکلین - فیلادلفیا ( بازی چهارم)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

خسروی: با یک اشتباه باعث باخت پرسپولیس شدم
چهارشنبه, 14 شهریور 1397 ساعت 19:30
خسروی: با یک اشتباه باعث باخت پرسپولیس شدم
کارشناس داوری فوتبال همچون غلامرضا سلیمانی کارشناس حاضر در برنامه نود معتقد است صحنه مشکوک روی بازیکن پیکان شبیه سازی بوده است.

به گزارش" توپ 90"، حرف های کارشناس داوری برنامه نود درباره صحنه مشکوکی که در هفته ششم رقابت های لیگ برتر و در بازی پیکان برابر استقلال خوزستان رخ داد باعث شد که حتی عادل فردوسی پور در این برنامه به صراحت با نظر کارشناس مخالفت کرده و با همان لحن همیشگی اش بگوید:« این خیلی پنالتی بود» و « اجازه بدهید من قانع نشوم.» با این وصف اما غلامرضا سلیمانی کارشناس داوری این برنامه این حرف عادل را قبول نکرد و جالب است که کارشناس داوری دیگری هم هست که با او هم عقیده است. علی خسروی داور قدیمی فوتبال ایران در این رابطه گفت:« اتفاقی که در بازی پیکان رخ داد به نظر من شبیه سازی بود و با کارشناس داوری برنامه نود آقای غلامرضا سلیمانی هم عقیده هستم.»


او افزود:« من برنامه دوشنبه شب نود را دیدم و به نظرم جای کارشناس و مجری با هم عوض شده بود. به نظر من اما نظرکارشناسی غلامرضا سلیمانی درباره این صحنه کاملا درست بود. ببینید وقتی کسی می خواهد سرنگون شود از یک متر مانده پایش را به بازیکن حریف می زند و خودش را سرنگون می کند. در قضاوت وقتی در نقطه A1 اتفاقی رخ می دهد و این اتفاق در نقطه A2 نیز می افتد A1 را داور قبول می کند. در این صحنه A1 همان صحنه ای است که بازیکن پیکان با استادی پایش را به دروازه بان می زند و در A2 دیگر هر اتفاقی رخ بدهد مهم نیست. مهم این است که در صحنه اول تمارض اتفاق افتاده حالا اگر در صحنه دوم اتفاق دیگری رخ می دهد نمی توان آن را خطا گرفت. در فوتبال می گویند اقدام به زدن و این را حتی قبل از برخورد هم قبول دارند. به نظر من اتفاقی که در بازی پیکان رخ داد یکی از بزرگترین شبیه سازی های تاریخ فوتبال بود و بنویسید که خسروی گفت فیلم این صحنه را باید برای ای اف سی و فیفا بفرستند تا به عنوان یک فیلم آموزشی به داوران نشان بدهد. ضمن این که کاری که بازیکن پیکان( شاهین ثاقبی ) انجام داد آنقدر حرفه ای و هنرمندانه بود که می تواند جایزه اسکار بگیرد.»


او افزود:« من خواهشم این است که مجری ها کارشناس داوری نشوند. مجری نباید کاری بکند که افکار عمومی علیه یک کارشناس شریف داوری بشود. سلیمانی از آن کارشناس هایی است که به حرف خودش اعتقاد دارد و حرفش را بانظر مجری تغییر نمی دهد.»


خسروی درباره صحنه دقایق اضافه بازی ذوب آهن برابر پدیده هم که پیام حیدری خطای انجام شده روی بازیکن ذوب آهن را خطا نگرفت هم گفت:« پیام حیدری داور بازی هم استانی من و همدانی است و به نظرم در آن صحنه خدا او را بغل کرد اما متاسفانه این را ندید.»


او افزود:« در آن صحنه که در دقیقه 1+90 بازیکن ذوب آهن سرنگون شد خدا داور را بغل کرد تا این پنالتی را بگیرد اما او نخواست و اشتباه کرد. اگر حیدری در این زمان در نقطه درستی قرار داشت می توانست ببیند اما جایی بود که بازیکن مقابلش بود و نمی توانست به خوبی تشخیص بدهد.»


داور قدیمی فوتبال ایران همچنین گفت:« این دقیقا مشابه اتفاقی است که در سال 83 و بازی پرسپولیس و پاس که من داورش بودم رخ داد. این بازی می توانست 4 بر 4 مساوی شود اما من یک اشتباه کردم. در دقیقه 90 این بازی من صحنه ای که علی جانملکی با پا به پیشانی پژمان جمشیدی ضربه زد را من به اشتباه فکر کردم که پژمان سرش را زیادی پایین آورده و به جای پنالتی خطای پرسپولیس را گرفتم. در آن صحنه و در دقیقه نود خداوند من را بغل کرد چرا که می توانستم یک صحنه پنالتی را بگیرم اما متاسفانه این کار را نکردم و وقتی به رختکن آمدم خودم به ناظر داوری گفتم که اشتباه کردم و باید پنالتی می گرفتم.»


او اضافه کرد:« با این حال ناظر داوری معتقد است که پیام حیدری در بازی با ذوب آهن قضاوت خوبی انجام داد و غیر از آن صحنه مشکل دیگری نداشته است.» خسروی در این رابطه که برخی از کارشناس های داوری از جمله کارشناس هایی که در کمیته آنالیز هستند صحنه بازی با پیکان را خطا اعلام کرده اند گفت:« من یک سوالی دارم؛ اگر در آن بازی به جای کمیل غلامی یک داور نام دار و گردن کلفت تری بود بازهم می گفتند آن صحنه پنالتی است. من معتقدم که کمیته ارزیابی و ناظران ویدئویی باید با نظر مثبت به داوران قضاوت کنند.»


کارشناس داوری فوتبال ایران با اشاره به حرف های محسن قهرمانی در برنامه فرمول 1 هم گفت:«من توصیه ام به آقای علی ضیا مجری برنامه فرمول 1 این است که طرح چنین سوالی از آقای قهرمانی در روزی که به نام روز تکریم داوران مطرح است درست نبود. البته پاسخ محسن قهرمانی هم غیرحرفه ای بود و من فکر می کنم طراحان این سوال ها از جامعه داوری بودند. اینکه در روز تکریم داور یک داور قدیمی را بیاورند و آن سوال را بکنند اصلا کار درستی نیست.»

خسروی در این رابطه که کارلوس کی روش هم در برنامه نود اعلام کرد که گل تیم ایران به اسپانیا درست بوده است هم گفت:« آقای کی روش مطمئن باشند هم آن صحنه هند بود و هم آفساید و هم آن پنالتی که بازی با پرتغال برای ما گرفتند پنالتی نبود. به نظر من عادل در آن مصاحبه سعی کرد که از لقب کی روشی پور بیرون بیاید اما در نهایت فکر می کنم که کی روشی پور بودنش را نشان داد.»