بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

گل - 25 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بسکتبال شهرداری گرگان 81 - شیمیدر تهران 64

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

نقدی بر دفاع پرسپولیس؛ کم دقت و با اشتباهات بزرگ
یکشنبه, 11 شهریور 1397 ساعت 00:30
نقدی بر دفاع پرسپولیس؛ کم دقت و با اشتباهات بزرگ
خط دفاع پرسپولیس علی رغم ثبت بیشترین کلین شیت در لیگ قهرمانان آسیا، با ضعف هایی جدی و اشتباهاتی عجیب مواجه است.

به گزارش "توپ 90"، پرسپولیس برای سومین بازی متوالی از کلین شیت آسیایی ناکام ماند. این در حالی است که سرخ ها همچنان بیشترین تعداد کلین شیت را در لیگ قهرمانان آسیا دارند اما عملکرد نسبتا ضعیف در سه بازی اخیر و خوردن 5 گل باعث بروز نگرانی ها و انتقاداتی شده است. انتقادهایی که برخی از آن ها را در زیر می توانید بخوانید:

دقت پایین

خط دفاع پرسپولیس در بازی با الدحیل دقت پاس بسیار پایینی داشت. حسین ماهینی با دقت ترین مدافع پرسپولیس بود که تنها 67.7% از پاس هایش را درست ارسال کرد. تعداد پاس های دفاع راست پرسپولیس نیز بیش از سه مدافع دیگر بود. همین دقت پایین و تعدد پاس های اشتباه، باعث می شد تا انسجام تاکتیکی پرسپولیس از بین برود و ابتکار عمل در دست الدحیلی ها بیفتد.

اما آن طرف، دقت پاس تیم قطری علی رغم پرس شدید بازیکنان پرسپولیس آمار قابل قبولی بود. 4 مدافع تیم الدحیل میانگین 77.5% پاس درست را به ثبت رساندند و همچنین 2 پاس کلیدی ارسال کردند (تعداد پاس کلیدی مدافعان پرسپولیس= صفر).

حالا برگردیم به آخرین کلین شیت آسیایی پرسپولیس که در بازی با تیم قدرتمند السد رقم خورد. آن روز صادق محرمی آمار 92.2% پاس صحیح را ثبت کرد و بیش از 80 درصد پاس های سیدجلال نیز سالم بودند تا در نهایت آمار 76% پاس درست برای خط دفاع پرسپولیس ثبت شود. این دقت بالا با 2 پاس کلیدی نیز همراه شدند و اکثر پاس ها نیز رو به جلو بودند.

* اشتباهات بزرگ

نگاهی به 5 گل دریافتی پرسپولیس در مرحله حذفی لیگ قهرمانان، نشان می دهد خط دفاع پرسپولیس تا چه حد متزلزل و البته پراشتباه بوده است.

بازی الدحیل: ادمیلسون به راحتی هر چه تمام تر از ماهینی عبور کرد، سیدجلال نتوانست خود را مقابل توپ او قرار دهد و سانتر به روی دروازه ارسال شد. ماهینی یار مستقیمش را رها کرده بود و بیرانوند هم نه خروج موفقی داشت نه واکنش مثبتی؛ به همین راحتی معز علی قفل دروازه پرسپولیس را شکست.

بازی برگشت الجزیره: خط هافبک پرسپولیس ضعیف عمل کرد تا رومارینهو و مبخوت به پشت محوطه جریمه پرسپولیس برسند. تکل صادق محرمی روی پای احمد ال هاشمی کارساز نبود، سیدجلال حسینی و شجاع خلیل فشار لازم را روی پای او نیاوردند و ستاره برزیلی فرصت شوت زنی پیدا کرد. شوت از فاصله بیش از 20 متر زده شد و در کمال بهت و تعجب از بیرانوند عبور کرد و وارد دروازه شد.

گل سوم بازی رفت: مبارک بوصوفا در آخرین دقیقه از بازی توپ را به نزدیکی شش قدم پرسپولیس فرستاد، بیرانوند نصفه و نیمه بیرون آمد و خلیفه مبارک با ضربه سر نتیجه را تغییر داد. نه یار مستقیم مبارک توانست او را کنترل کند و نه بیرانوند وظیفه اش را به درستی انجام داد.

گل دوم بازی رفت: محمد انصاری عقب تر از هر سه مدافع قرار داشت و انتظار می رفت پاس در عمق برای رومارینهو را کنترل کند اما او هم مثل خلیل زاده اسیر پاس زیبای علی مبخوت و حرکت سریع رومارینهو شد.

گل اول بازی رفت: هافبک ها لب خط طولی توپ را از دست دادند، توپ به علی مبخوت رسید، شجاع به شکلی عجیب نتوانست توپش را بزند و مبخوت به شکلی باور نکردنی با یک شوت دروازه پرسپولیس را باز کرد؛ این یکی شاهکار تمام عناصر دفاعی بود.

اگر زمان داشتید حتما این 5 گل را تماشا کنید که هر کدام اشتباهات فردی عجیبی را در دل خود داشتند اما نباید از یاد برد که هر گل با اشتباه یک بازیکن رقم می خورد و این اجتناب ناپذیر است. نمی توان کسی را عامل اصلی گل های خورده دانست اما از تیمی که 2 فصل پیاپی بهترین خط دفاع فوتبال ایران را در اختیار داشته، بیش از این انتظار می رود؛ خصوصا در مسابقات آسیایی که ارزش گل های زده و خورده چند برابر هستند.

نکته مهم و قابل توجه این است که پرسپولیسی ها در این فصل لیگ قهرمانان با ۵ کلین شیت، بیشترین میزان بسته نگه داشتن دروازه را در بین تیم های آسیایی داشته اند و در بین بهترین خطوط دفاعی رقابت ها جای دارند اما این ها باعث نمی‌شوند که مشکلات دفاعی پرسپولیس به چشم نیایند.

محمد همتی