بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

گل - 25 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی آلمان 6 - صربستان 1 (زیر 21 سال اروپا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

جام جهانی 2018؛ خوش یمن و پردلار برای ایرانی‌ها
پنجشنبه, 18 مرداد 1397 ساعت 11:36
جام جهانی 2018؛ خوش یمن و پردلار برای ایرانی‌ها
تاکنون 12 ملی پوش حاضر در جام جهانی به تیم های جدید منتقل شده اند و پیش بینی می شود روند این ترانسفرها همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش "توپ 90"، ایران در جام جهانی عملکرد قابل ستایشی داشت. شاگردان کارلوس کی روش در دفاع مستحکم عمل کردند و باتوجه به همین عملکرد دفاعی، نمایش های آبرومندانه ای را مقابل تیم های بزرگ ارائه کردند. در حین جام جهانی پیش بینی می‌شد تیم های مختلف اروپایی به سراغ ایرانی ها بیایند و حتی خوش بینی هایی مبنی بر انتقال های بزرگ هم بود. حالا پس از گذشت نزدیک بیش از یک ماه از حذف ایران در جام جهانی، می توان بررسی دقیق تری از این انتقال ها داشت.

11+1 انتقال؛ 3 کوچ به اروپا

اگر قلی زاده را هم جزو مسافران جام جهانی حساب کنیم، 12 انتقال پس از جام جهانی برای ملی پوشان وجود داشته است اما تنها 3 ترانسفر به قاره سبز رقم خورده که 2 تا به ترابزون اسپور و یکی به شارلروای بلژیک بوده است. البته ستاره ای به نام مرتضی پور علی گنجی هم احتمالا به زودی راهی تیمی اروپایی خواهد شد. محمدرضا خانزاده و امید ابراهیمی نیز لژیونرهای جدید فوتبال ایران هستند و از این پس در لیگ قطر حضور خواهند داشت.

دروازه بان ها؛ بی تغییر

تنها پستی که تیم باشگاهی ملی پوشان در آن تغییر نکرده، پست دروازه بانی است. علیرضا بیرانوند علی رغم پیشنهاد جدی از تیم بشیکتاش همچنان در پرسپولیس حضور دارد، رشید مظاهری همچون فصول گذشته وظیفه سنگربانی از دروازه ذوب آهن را دارد و امیر عابدزاده هم رویاهایش را در ماریتیموی پرتغال دنبال می کند.

شجاعی – دژاگه؛ تنها لژیونرهایی که برگشتند

مسعود شجاعی و اشکان دژاگه تنها بازیکنانی بودند که اروپا را به مقصد ایران ترک کردند. شجاعیِ 34 ساله 12 سال پیش با پیوستن به الشارجه لژیونر شده و اشکان دژاگه هم که فوتبالش را از قاره سبز و با پیراهن سبز ولفسبورگ آغاز کرده بود. نکته جالب این انتقال ها، حضور هر دو بازیکن در تیم تراکتورسازی تبریز است و بعید به نظر می رسد این خریدهای بزرگ، هزینه زیادی روی دست تراکتوری ها نگذارد. شجاعی در حالی پیشنهاد تراکتور را قبول کرد که فصل گذشته اولین جام اروپایی اش را با قهرمانی در لیگ یونان همراه آاک آتن یونان به دست آورد. اما اشکان دژاگه وضعیت متفاوتی داشت و حتی جام جهانی را هم بدون بازی خاتمه داد.


4 انتقال درون اروپایی جذاب

از بین لژیونرهای ایران در فوتبال اروپا، 4 انتقال جذاب رقم خورد. در ابتدا سعید عزت اللهی پس از پایان مدت انتقال قرضی اش از آمکار به رستوف بازگشت. سپس رضا قوچان نژاد از هیرنفین جدا و راهی لیگ قبرس شد. پس از آن علیرضا جهانبخش آقای گل لیگ هلند، به برایتون پیوست تا گران ترین بازیکن تاریخ این باشگاه شود و در آخر سامان قدوس لیگ سوئد را به مقصد لالیگا ترک کرد تا ایران بار دیگر در بزرگ ترین لیگ های دنیا نماینده داشته باشد. امیر عابدزاده، احسان حاج صفی، کریم انصاری فرد و سردار آزمون هم در تیم های قبلی باقی ماندند.

ترابی و انتخاب منحصر به فرد

از بین 23 بازیکن حاضر در جام جهانی، تنها مهدی ترابی بود که از تیمی ایرانی به تیم ایرانی دیگر پیوست. او پس از چند سال بازی در تیم سایپا تصمیم گرفت پرسپولیسی شود و البته تا زمستان نارنجی پوش باقی خواهد ماند. ترابی در جام جهانی بازی نکرد اما بر کسی پوشیده نیست که یکی از برترین بازیکنان فوتبال ایران است.

رضاییان –  پورعلی گنجی و یک دنیا ابهام

دو مدافع فیکس ایران در جام جهانی هنوز راجع به آینده فوتبالی شان تصمیم گیری نکرده اند. رضاییان پس از دو فصل معمولی در اوستنده بلژیک نامه خداحافظی از این تیم را در اینستاگرامش منتشر کرد اما همچنان با آن ها تمرین می کند و باید دید در آینده کدام تیم و کدام لیگ را برای بازی انتخاب خواهد کرد. مرتضی پورعلی‌گنجی هم پیشنهاد تمدید قرارداد با السد را رد کرد و حالا انتظار می رود در 26 سالگی با انتخابی درست، مسیر آینده فوتبالی اش را در جهت درست هدایت کند. از ترابزون اسپور به عنوان جدی ترین تیم خواهان او نام برده می شود.

بهترین و جذاب ترین انتقال کدام بود؟

ترانسفر سامان قدوس به اوئسکای اسپانیا و علیرضا جهانبخش به برایتون انگلیس بدون شک بزرگترین انتقال های تابستانی برای فوتبال ایران بودند. اما باتوجه به شرایطی که جهانبخش دارد و سرمایه گذاری بزرگی که برایتون روی او انجام داده، انتقالش به این تیم را باید بهترین انتقال تابستانی فوتبال ایران بنامیم. اما حضور قدوس در لالیگا نیز اتفاق بسیار بزرگی برای فوتبال ایران است چرا که تیم اوئسکا در سطح اول فوتبال اروپا است.

15 نماینده ایرانی در 10 لیگ بزرگ اروپا

فارغ از آن هایی که در جام جهانی بودند و با احتساب تمام بازیکنان ایرانی، فوتبال ایران در 10 لیگ برتر اروپا 15 نماینده دارد. سامان قدوس در اسپانیا، علیرضا جهانبخش در انگلستان، دانیل داوری در آلمان، سردار آزمون، رضا شکاری، سعید عزت اللهی و میلاد محمدی در روسیه، امیر عابدزاده در پرتغال، کاوه رضایی، علی قلی زاده، امید نورافکن و محمد نادری در بلژیک و وحید امیری، مجید حسینی و پیام صادقیان در ترکیه نمایندگان فوتبال ایران هستند.