بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

هدف - 29 فروردین 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی نفت‌ مسجدسلیمان 0 - استقلال خوزستان 0

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

پیکان چگونه شکل مدعی پیدا کرد؟
جمعه, 12 مرداد 1397 ساعت 16:37
پیکان چگونه شکل مدعی پیدا کرد؟
شکست دادن سایپا با سه گل کار خیلی سختی است که پیکان توانست در دومین هفته آن را انجام بدهد.

به گزارش "توپ 90"، پیکان در دومین هفته لیگ برتر و تا اینجا همه را سورپرایز کرده است. سایپا با علی دایی و ستاره هایش این فصل تیمی است که همه به عنوان یک مدعی رتبه های اول تا چهارم روی آن حساب می کنند اما پیکان این تیم را که در هفته اول بهترین نتیجه را در لیگ برتر گرفته بود با سه گل شکست داد تا نشان دهد باتفکر متفاوتی در لیگ امسال حضور یافته است.


بردن براساس منطق


مجید جلالی بعد از بازی پیکان برابر استقلال وقتی با انتقادهایی از سوی رسانه ها به خاطر سبک تدافعی تیمش مواجه شد گفت که تیم هایی قهرمان می شوند که ساختار تدافعی خوبی داشته باشند. او همچنین درمصاحبه اش با توپ 90 گفت که در پیش فصل بیشتر تمرکزش روی تقویت ساختار تدافعی تیمش بوده است و تا هفته دوم عملکرد این تیم عالی بوده است.


دو بازی بدون گل خورده مقابل استقلال و سایپا که هردو از مدعیان این فصل هستند. پیکان این بار برخلاف بازی با استقلال که موقعیت زیادی خلق نکرد و با انتقاد مواجه شد سه گل به حریف مدعی اش زد. اما پیکان چگونه به این هدف رسید؟ 


جلالی برای بازی با سایپا یک تغییر در تیمش ایجاد کرد. او سعید واسعی که یک مهاجم سایه است را به جای ماهان رحمانی که یک هافبک میانی بود به بازی فرستاد. این تغییر بیانگر نکات زیادی است. اول اینکه جلالی بعد از سه فصل حضور در پیکان به شناخت خیلی خوبی از تیمش رسیده، در ثانی او ابزاری را به خدمت گرفته که می تواند روش های مختلفی را با آن ها اجرا کند. درواقع ثبات کادرفنی در پیکان امروز باعث شده که این تیم با وجود چند تغییر در ترکیبش بهتر از فصل قبل بازی کند چرا که این تیم حالا تکمیل تر از فصول قبل است.


پیکان در بازی با سایپا هم البته یک تیم با تفکرات تدافعی و فوتبال منطقی و کم هزینه بود. دیدن صحنه های مختلف بازی سایپا و پیکان که دیروز در شهرقدس برگزار شد بیانگر این است که از خط نیمه زمین به سمت دروازه پیکان 7 تا 8 بازیکن این تیم در زمانی که توپ در اختیار سایپا بود حضور داشتند. از طرفی سایپا که می دید پیکان بسیار فشرده و جمع و پرتعداد در زمین خودش بازی می کند به اجبار توپ های بلند را روی دروازه می ریخت و این همان مدل بازی بود که پیکان می خواست. پیکان با دفاع خوبش در زمان هایی که صاحب توپ دوم می شد با سرعت و دقت کافی آن را تبدیل به ضدحمله می کرد. هرچه سایپا بیشتر توپ روی دروازه می ریخت پیکان ضدحمله های خطرناک تری زد و دو گل دوم و سومش به همین شکل به ثمر رسید.


تیم شبیه مربی اش می شود؟


می گویند تیم ها شبیه مربیانشان می شوند، سایپا در بازی دیروز احساسی و با هیجان بالا حمله می کرد و از همین رو بیشتر بازی اش ارسال مستقیم  و توپ های بلند بود اما پیکان تیم صبوری بود که سعی داشت از حداقل ها استفاده کند. جلالی برای این موضوع ابزار خیلی خوبی هم در اختیار داشت. یک مدافع راست کلاسیک و یک مهاجم نوک کلاسیک در کنار هم می توانند ترکیب خوبی برای گل زدن باشند. حمودی از راست سانتر کرد و قاضی با ضربه سرتوپ را به تور رساند. 


در نیمه دوم اما در زمان هایی که سایپا با شتاب و هیجان زیادی دنبال رسیدن به گل مساوی بود ابتدا روی ضدحمله سعید واسعی که توپ را از میانه میدان گرفت و با گام های بلند به سمت هجده قدم رفت. حرکت مهاجم پیکان در بین مدافعان سایپا انقدر خوب بود که در نهایت امیدخالدی دروازه خودشان را به اجبار باز کرد. گل سوم هم روی یک ضدحمله تمیز و دقیق به دست آمد. فراز امامعلی البته فرصت خوب ضدحمله را از دست داد اما ماهان رحمانی در برگشت توپ را تبدیل به گل کرد.


پیکان با این بازی برای دیگر تیم های لیگ خط و نشان کشید و نشان داد می تواند یکی از تیم های خوب این فصل باشد. پیکان تیم هماهنگی است که با فکر و منطقی فوتبال بازی می کند و تنها به دنبال کسب نتیجه است. این تیم البته تماشاگر زیادی ندارد و به نظر این حربه خوبی برای رسیدن به جایگاه مناسب است هرچند فوتبال براساس دفاع و ضدحمله نیز زیبایی های خودش را دارد همانطور که بازی پیکان و سایپا یک بازی پرگل و هیجانی از آب درآمد.