بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

نود - 30 تیر 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی بنفیکا 3 - گوادالاخارا 0 (اینترنشنال کاپ)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

دایی؛ آزمون مهم تاکتیک آقا معلم
پنجشنبه, 11 مرداد 1397 ساعت 19:38
دایی؛ آزمون مهم تاکتیک آقا معلم
پیکان در اولین بازی خانگی اش در این فصل باید در یک بازی سخت به مصاف سایپایی برود که در هفته اول سه امتیاز را مقتدرانه به دست آورد.

به گزارش" توپ 90" در فاصله چند ساعت مانده به آغاز هفته دوم به نظر می رسد دربی خودروسازان در شهرقدس یکی از بازی های مهم از نظر فنی در این هفته از رقابت های لیگ برتر باشد.


این درست است که سایپا در هفته اول بهترین نتیجه را گرفت و به نوعی بهترین تیم هفته اول بود اما نباید فراموش کرد که پیکان در اولین هفته در ورزشگاه آزادی به مصاف استقلالی رفت که با وجود تمام مشکلات امسال یکی از مدعیان اصلی است. پیکان در شرایطی که سایپا بیرحمانه سپیدرود بحران زده را درهم کوبید توانست از بازی دشوار هفته اول با یک امتیاز به سلامت عبور کند. این مسایل می تواند دربی پیکان و سایپا را در هفته دوم تبدیل به یک بازی حساس و جذاب کند اگر شرایط تاکتیکی دو تیم اجازه این اتفاق را بدهد.


مجید جلالی در بازی هفته اول پیکان را با روش 1-2-3-4 به میدان فرستاد. شیخ ویسی درون دروزاه، سجاد مشکل پور و حجت حق وردی مدافعان وسط، آرمان قاسمی دفاع چپ و علی حمودی دفاع راست این تیم بودند. در خط هافبک مگنو باتیستا در کنار امیرحسین کریمی و ماهان رحمانی سه هافبک با خصوصیات تدافعی بودند. مهدی شیری و فراز امامعلی بالاتر از این نفرات به عنوان هافبک مهاجم و محمد قاضی تک مهاجم پیکان در این بازی بودند. جلالی در این بازی در دقیقه 64 سامان نریمان جهان را به جای ماهان رحمانی به میدان فرستاد و به نوعی با این تعویض تغییر روش داد و تیمش را تهاجمی تر کرد. اما دو تعویض بعدی او یعنی آمدن عیسی آل کثیر به جای قاضی در دقیقه 73 و مهدی مومنی به جای فراز امامعلی در دقیقه 88 تغییرات نفر به نفر بود و اتفاقی در روش بازی پیکان رخ نداد.


پیکان اما در اولین بازی در ورزشگاه آزادی میهمان استقلال بود و باالطبع در برابر سایپا که میزبان است با روشی تهاجمی تر و برای کسب سه امتیاز بازی خواهد کرد. اگر معیار را براساس تعویض های جلالی بگذاریم شاید نریمان جهان به جای ماهان رحمانی از همان ابتدا بازی کند اما شاید جلالی به 1-3-2-4 بازگردد و آن وقت شاید آل کثیر از همان ابتدا به عنوان وینگر سمت چپ به بازی گرفته شود. حتی مومنی نیز در این روش می تواند یکی از یاران اصلی جلالی باشد اما آنچه مشخص است اینکه بعید است ترکیب پیکان نسبت به هفته اول بیشتر از یک بازیکن تغییر داشته باشد.  


با توجه به اینکه روش علی دایی هم در سایپا 1-3-2-4 است اتخاذ همین روش بازی از سوی جلالی محتمل به نظر می رسد چرا که جلالی بر خلاف دایی از دسته مربیانی است که متناسب با هر بازی روش خاصی را انتخاب می کند اما برخی مربیان مثل دایی متکی بر تاکتیک و روش ثابت تیم خودشان هستند. با این وجود پیکان برای مقابله با تیم آماده سایپا که با وجود از دست دادن علی قلی زاده هنوز هم در خط حمله تیمی خطرناک است کار دشواری دارد. علی دایی درون دروازه اش احتمالا حامد فلاح زاده را بازی خواهد داد. در خط دفاعی و در بازی اول عبدالله ناصری دفاع راست، رضا علیاری و ساموئل سارفو مدافع وسط و امید خالدی در دفاع چپ بازی کردند. دو هافبک تدافعی سایپا آرش رضاوند و روزبه شاه علی دوست هستند که بشدت باهم هماهنگند. سه هافبک تهاجمی این تیم علی دشتی وینگر راست، مهدی ترابی وینگر چپ و رحیم زهیوی مهاجم سایه است و آرمان رمضانی هم در نوک خط حمله این تیم بازی کرد. این ترکیب هماهنگ و خطرناک که در فاز هجومی بازیکنان خیلی خوبی در اختیار دارد می تواند امروز آزمون خوبی برای تاکتیک تدافعی مجید جلالی باشد که قصد دارد با اتکا بر آن امسال پیکان را در میان سهمیه های لیگ قهرمانان آسیا قرار دهد.