بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

ابرار ورزشی - 30 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی آلمان 6 - صربستان 1 (زیر 21 سال اروپا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

گزارش ویژه: بحرانِ بازیکن خارجی با دلار 10 تومانی
پنجشنبه, 04 مرداد 1397 ساعت 15:12
گزارش ویژه: بحرانِ بازیکن خارجی با دلار 10 تومانی
در کنار مشکلات همیشگی، این روزها موضوع ارز خارجی تبدیل به یکی از چالش های مدیران باشگاه ها شده است.

به گزارش "توپ 90"، اگر فکر می کنید که افزایش ارزش دلار تنها بر زندگی شخصی شما تاثیر گذاشته، سخت در اشتباه هستید! کاهش ارزش ریال و طبیعتا رشد قیمت دلار و دیگر ارزهای خارجی، تاثیر بسزایی نیز در فوتبال ایران داشته و شاید حتی کیفیت لیگ هجدهم را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

* صنعتی ها و خصوصی ها می توانند بخرند!

 

 

در فصل نقل و انتقالات جاری، تنها 5 تیم موفق به خرید بازیکن خارجی جدید شده اند. پیکان، تراکتورسازی، ذوب آهن، سپاهان و فولاد تیم های خصوصی یا صنعتی فوتبال ایران هستند که با استخدام بازیکن خارجی جدید قصد حضور در لیگ هجدهم را دارند.

 

* 7 خرید کمتر، 4 جدایی بیشتر

 

 

نسبت به یک سال گذشته 7 خرید کمتر خارجی در بین لیگ برتری ها دیده می شود. برای لیگ هفدهم تیم های استقلال، اس خوزستان، پارس جنوبی، پرسپولیس، سپاهان، صنعت نفت و گسترش فولاد اقدام به خرید بازیکن از لیگ های دیگر کردند. همچنین میزان جدایی خارجی ها نیز به شکل عجیبی افزایش یافته است. در این پنجره تابستانی 17 بازیکن جدا شده اند که تنها 17.6 درصدشان به تیمی در لیگ ایران ترانسفر شده اند اما سال پیش 13 بازیکن جدا شدند که 61 درصدشان به تیم های دیگر داخلی رفتند.

 

* خرید هیچ، تمدید هم ممکن نیست!

 

خیلی از تیم ها علاوه بر ناکامی در خرید بازیکنان، در تمدید با سرمایه های خودشان نیز ناموفق عمل کردند. به نظر می رسد آبی ها از تمدید با تیام و جپاروف ناکام ماندند و در این راه، اصلی ترین مشکل درخواست مالی این بازیکنان بود که باتوجه به افزایش نرخ دلار سرسام آور و فراتر از توانایی پرداخت آبی ها به نظر می رسید. علاوه بر استقلال تیم هایی نظیر صنعت نفت و اس خوزستان هم، چنین وضعیتی داشتند.

 

* سپاهان؛ الهه ریخت و پاش در سه پنجره اخیر

 

 

طلایی پوشان اصفهانی که جزو تیم های صنعتی لیگ محسوب می شوند، در سه پنجره نقل و انتقالاتی اخیر ریخت و پاش های بسیاری داشته اند. خرید 6 بازیکن و جدایی 7 بازیکن که اکثرشان در لیست مازاد باشگاه بودند، نشان می دهد سپاهانی ها برخلاف سال های قبل عملکرد خوبی در بازار نقل و انتقالات نداشتند.

 

* ایرانی ها هم ساز رفتن کوک می کنند

 

 

جدا از بازیکنان خارجی که به دلیل پیشنهادهای کمتر در ایران نمی مانند، بازیکنان داخلی نیز به سبب کاهش ارزش ریال و افزایش نرخ دلار تلاش می کنند تا لژیونر شوند. پیش تر هم مثل این پنجره نقل و انتقالاتی بازیکنان با پیشنهادهای 400-500 هزار دلاری روبرو بودند اما این پیشنهادات برایشان اغوا کنند نبود اما حالا با قراردادهای این چنینی می توانند سالیانه 4-5 میلیارد تومان درآمد داشته باشند و البته پیشوند لژیونر را نیز یدک بکشند.

 

* حقوق فعلی ها چطور پرداخت می شود؟

 

با این وجود همچنان بازیکنان خارجی زیادی در لیگ ایران شاغل هستند. یکی از مصائب باشگاه ها در فصل پیش رو پرداخت حقوق این بازیکنان خواهد بود. ارزش دلار این روزها نزدیک به 10 هزار تومان است اما چه کسی می تواند تضمین کند دلار تا پایان لیگ هجدهم روی همین قیمت بماند و بیشتر نشود؟

اکنون یک بازیکن بسیار معمولی حقوق 200-300 هزار دلار دارد که معادل 2-3 میلیارد تومان است! آیا باشگاه ها که دریافتی شان از اسپانسر به ارز ملی می باشد، قادر به پرداخت حقوق این بازیکنان خواهند بود یا در سال های آینده با بحران های جدید روبرو می شوند؟!

 

* کیفیت لیگ افت می کند؟

 

در ابتدا باید گفت کمتر پیش می آید بازیکنان خارجی آنچنانی در لیگ ایران باشند که بتوانند کیفیت مسابقات را به شکل قابل توجهی افزایش دهند اما به هر حال حضور ستاره هایی چون جپاروف، تیام و... برای لیگ غنیمت بودند. در کنار جدایی این بازیکنان ستاره هایی چون وحید امیری، فرشاد احمدزاده، صادق محرمی، مجید حسینی لژیونر شده اند و این می تواند لیگ هجدهم را تحت تاثیر قرار دهد.