بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 31 تیر 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی دوستانه پاری سن ژرمن 1 - نورمبرگ 1

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

تلخ و شیرین صندلی های داغ لیگ هجدهم
پنجشنبه, 04 مرداد 1397 ساعت 12:47
تلخ و شیرین صندلی های داغ لیگ هجدهم
سوای از تمام جنجال هایی که نقل و انتقالات تابستانی رقم می خورد تا تمام افکار متمرکز حواشی این جابه جایی ها شود یک صندلی داغ دیگر نیز هست که همیشه چشم ها را به خود جذب می کند.

به گزارش "توپ 90"، دنیای پرالتهاب نیمکت ها هر چقدر برای آبرو و اعتبار مربیان خطرناک است به همان اندازه برای آنها شیرین و هیجان انگیز هم هست چون هربار تجربه نشستن روی این صندلی و نیمکت چالشی پر از دقایق و ثانیه های غیرقابل پیش بینی است، دقایقی که گاهی مثل عسل شیرین گاهی مثل زهر هلاهل تلخ می گذرد.


حالا لیگ برتر ایران در آستانه هجدهمین دوره صندلی و نیمکت های داغ را در اختیار 16 مربی سرشناس داخلی و خارجی قرار داده، مردانی از داخل و خارج با کوله باری از افتخار همین طور انگیزه برای رسیدن به افتخار، بلکه چرخ روزگار بچرخد تا جام هجدهم با دستان آنها بالای سر برود. به همین بهانه نگاهی انداختیم به این مردان و تفکراتی که در سر دارند، چه آنهایی که قهرمانی در چنته دارند و چه آنهایی که برای اولین بار حضور در سطح اول باشگاهی ایران را تجربه می کنند.


برانکو ایوانکوویچ؛ پروفسور در رویای رکوردزنی
مرد کروات با دو قهرمانی متوالی در لیگ برتر این روزها به چهره محبوب طرفداران پرسپولیس تبدیل شده است، مردی که با لقب پروفسور هنوز هم جاه طلبی های زیادی روی نیمکت یکی از پرطرفدارترین تیم های ایران و آسیا دارد. برانکو به عنوان یکی از سرشناس ترین مردان خارجی فوتبال ایران در بدترین شرایط نیمکت رهبری سرخپوشان را در دست گرفت تا طی سه تا چهار سال پرسپولیس را به جایگاه واقعی برساند. او که دو قهرمانی متوالی در کارنامه دارد برای ورود به لیگ هجدهم با یک شوک بزرگ روبرو شد آن هم محرومیت از پنجره نقل و انتقالات تابستانی بود که توام شد با از دست دادن چندین مهره کلیدی با این وجود همه به تئوری های او و انگیزه هایش برای هت تریک در بالا بردن جام دل بسته اند از جمله خودش که در آخرین اظهارنظرها برای همه خط و نشان کشید و از سومین قهرمانی و هت تریک صحبت کرد. شاید تنها نگرانی ها پیرامون مرد کروات، کنار نیامدن او با ستاره های سرکش باشد، مردانی که این روزها جایی در پرسپولیس ندارند و مشخص نیست در لیگ هجدهم بازیکنی از پرسپولیس به این سرنوشت دچار می شود یا نه؟


وینفرد شفر؛ موقشنگ ژرمن
میانه های فصل گذشته در اوج ناامیدی طرفداران سکان هدایت استقلالی را در دست گرفت که بعد از شاهکارهای علیرضا منصوریان خوش بین ترین طرفدار این تیم نیز امیدی به بازگشتش به کورس قهرمانی و کسب جام نداشت. وینفرد شفر با کوله باری از افتخارات و عناوین در باشگاه و تیم های ملی در روزهایی این فرصت را پیدا کرد تا راهی فوتبال ایران شود که منتقدان با اشاره به سن و سال بالای او چندان حضورش را مناسب توصیف نکردند اما اولین تجربه این مرد موقشنگ ژرمن توام شد با بازی های دیدنی و تماشاگرپسند استقلال در نیم فصل دوم لیگ هفدهم که در نهایت منجر به قهرمانی در جام حذفی، صعود به جمع هشت تیم برتر آسیا و کسب دوباره جواز صعود به لیگ قهرمانان. وینفرد شفر که با تعصب و هیجان خاص خود همواره کنار خط طولی زمین حرکاتی منحصر به فرد نشان می داد بیشتر از هر زمانی با برتری در شهرآورد پایتخت نزد استقلالی ها به محبوبیت رسید تا همه برای دومین فصل امیدوار به تماشای موفقیت های بیشتر و خارج شدن از زیر سایه رقیب سنتی و دیرینه شوند. سوای از تمام حواشی که این روزها استقلال با آن دست به گریبان است تجربه شفر می تواند تمامی این حاشیه ها را تحت الشعاع قرار دهد.


جان توشاک؛ از نیمکت رئال و بارسا تا دیار سهند
کمتر کسی تصور می کرد روزی شاهد حضور مربی پرآوازه مثل جان توشاک ولزی در فوتبال ایران باشد اما چرخ روزگار چرخید تا اتفاقات غیرقابل پیش بینی زمینه حضور این مرد پابه سن گذاشته مشهور و پرافتخار در لیگ برتر ایران نیز فراهم شود. مردی خوشنام که تجربه نشستن روی نیمکت تیم هایی مثل رئال مادرید، بارسلونا، تیم ملی ولز و بسیاری از باشگاه های جزیره و اسپانیا را در کارنامه خود دارد این بار در شرایطی فرمان رهبری تراکتورسازان را در دست گرفت که پرشورهای تبریزی خیلی به دانش و تجربیان توشاک ایمان دارند بلکه او بتواند جانی دوباره به این تیم محبوب بعد از فصل کابوس وار ببخشد. شاید تنها تردید پیرامون توشاک به عدم شناخت کافی و کامل این مربی مشهور از جو فوتبال ایران و آذربایجان باشد، مردی که هنوز نتوانسته ترکیب کامل برای تراکتورسازی بیابد و خریدهای دیرهنگام نیز قطعا مانع کامیابی او در روزهای ابتدایی حضورش در فوتبال ایران خواهد شد اما با این حال کارنامه توشاک خود به تنهایی کافی است تا زنگ خطر برای همه مربیان به صدا درآید که نباید او و شاگردانش را در طول فصل دستکم بگیرند.


پائولو سرجیو بنتو؛ برزیل پرتغالی

برزیلی های ایران در ادامه روال استفاده از مردان خارجی روی نیمکت رهبری باشگاه های لیگ برتری سراغ یک چهره نام آشنای پرتغالی رفتند تا این بار حضوری متفاوت در سطح اول باشگاهی ایران داشته باشند. پائولو سرجیو بنتو 50 ساله متولد شهر استرموز با سابقه بازی در تیم هایی همچون بلننزه، پاکوس فریرا، سانتاکلارا، گرونوبل،استروبل،اولهاننس و ... از سال 2003 رسما وارد عرصه مربیگری شد و طی 15 سال گذشته به یکی از چهره های برتر مربیگری این کشور لقب گرفت. پائولو سرجیو در این سال ها در کشورهای پرتغال، رومانی، مجارستان، قبرس، امارات و ... سابقه کار داشته و حالا سکان هدایت تیمی را در دست گرفته که تماشاگرانش همواره انتظار تماشای فوتبالی تهاجمی و مرگبار از تیم محبوب شان را دارند. سرجیو پرتغالی که در این سال ها موفق شده یکی دو جام به کارنامه خود اضافه کند در اولین تجربه حضور در فوتبال ایران درست مثل جان توشاک از موهبت تماشاگرانی برخوردار است که حضورشان در ورزشگاه می تواند برگ برنده ای برای آنها قلمداد شود تا آنها بتوانند از سد رقبای خود به راحتی بگذرند.


امیر قلعه نویی؛ قلعه زرد
بازگشت به قلعه زرد، همان قلعه ای که دو قهرمانی از پنج قهرمانی لیگ برتر را برای امیر قلعه نویی به ارمغان آورد باعث شد تا نه تنها خود ژنرال برای رسیدن به ششمین قهرمانی خیز بردارد بلکه بسیاری از هموار شدن جاده پرچاله چوله باشگاه محبوب نصف جهان برای رسیدن به قهرمانی صحبت کنند. امیر پرافتخار در بازگشت به نیمکت پرافتخارترین باشگاه لیگ برتر یکی از مهم ترین و هیجان انگیزترین جابه جایی ها در نیمکت های داغ لیگ هجدهم را رقم زد تا سپاهانی ها که سه فصل کابوس وار را تجربه کردند این بار بیشتر به تیم محبوب شان برای تکرار شعار"ما سپاهانیم و حالاحالاها قهرمان" دل ببندند. قلعه نویی از آن دست مربیان داخلی که یک رکورد منحصر به فرد در تاریخ لیگ دارد آن هم این که او در تمام 17 دوره اخیر این رقابت ها صاحب تیم بوده و با بیشترین قهرمانی هنوز رقیبی در نزدیکی ها خود نیز حس نمی کند. قلعه نویی که تا چند ماه قبل برای دیگر تیم نصف جهان حرص و جوش می خورد تا یک قهرمانی به ارمغان بیاورد حالا با سپاهان و یک ورزشگاه شیک و پرتماشاگر برای ششمین قهرمانی خود و سپاهان خیز برداشته است.


علی دایی؛ رویای شهریار
یکی دیگر از مربیان پرافتخار حاضر در لیگ هجدهم با کوله باری از تجربه و عناوین که شهرت او برای سایپا می تواند حسی انگیزشی خاص تلقی شود. علی دایی یا همان شهریار فوتبال ایران و آسیا در حالی دومین سال متوالی حضور در نیمکت رهبری سایپا را تجربه می کند که این بار قصد دارد ماموریت نیمه تمام فصل گذشته را به پایان ببرد، ماموریتی که در راه کسب سهمیه آسیا تنها یکی دو امتیاز کم آورد تا به لیگ هجدهم کشیده شود. علی دایی اولین جام قهرمانی اش به عنوان سرمربی را با همین سایپا بالای سر برد تا ورودش به عرصه مربیگری پرسرو صداتر از آن چیزی باشد که همه تصور می کردند. او بعد از این موفقیت با پرسپولیس هم در بالا بردن جام حذفی موفق نشان داد تا یکی از مردان پرافتخار مربیگری نیز لقب بگیرد. دایی که همواره نشان داده روی یک سری اصول و اخلاقیات پافشاری دارد با تمامی ضعف هایی که در این سال ها از خود نشان داده اما همچنان از آن دست مردان جام دار تلقی می شود که نمی توان و او تیمش را در راه کسب قهرمانی دست کم گرفت.


یحیی گل محمدی؛ پدیده ای در راه است
نیم فصل بعد از اتفاقات تلخ در تبریز و اخراج از تراکتورسازی این بار یحیی سر از مشهد در آورد. به این امید که بتواند خاطرات خوش دوران مربیگری در نفت تهران و ذوب آهن را با پدیده تکرار کند. گل محمدی که حالا رفته رفته به یکی از مربیان باتجربه نسل جدید فوتبال ایران تبدیل می شود با سابقه چند قهرمانی حذفی در ذوب آهن و کسب سهمیه لیگ قهرمانان حالا امیدوار است با بها دادن به جوانان در مشهد دوباره پدیده ای جدید از خود نشان بدهد. انتخاب پدیده و کوچ به مشهد آن هم در روزهایی که هنوز تردیدهای زیادی در برطرف شدن مشکلات و بحران های مدیریتی و مالی تنها نماینده مشهد در لیگ برتر وجود دارد ثابت می کند گل محمدی تحمل دور ماندن از سطح اول مربیگری ایران را ندارد به همین خاطر با اعتماد به نفس بالا تیمی را در دست گرفته که به آن برای درخشش ایمان دارد. تفکرات یحیی در تیم بستن و بها دادن به جوانان مستعد این نوید را می دهد که فوتبالدوستان مشهدی تیمی متفاوت نسبت به تمام سال های گذشته از پدیده ببینند، تیمی که هم فوتبال تاکتیکی بازی می کند هم تماشاگرپسند، البته یحیی باید کمی امیدوار باشد که این بار در مشهد خوش شانسی هم به دادش برسد.


عبدا.. ویسی؛بازگشت به پایتخت فوتبال ایران
تنها قهرمانی عبدا.. در لیگ برتر برای او عاقبت خوشی نداشت چون بعد از این اتفاق سرنوشت مربیگری او متفاوت تر از آن چیزی پیش رفت که همه اهالی فوتبال انتظار داشتند. انتخاب های اشتباه و غیر حرفه ای باعث شد تا ویسی هر سال با روزهای تلخ تر از پارسال مواجه شود. حتی بازگشت به استقلال خوزستان، همان تیمی که برای عبدا.. یک قهرمانی به ارمغان آورده بود نیز از سختی ها و تلخ کامی های او نکاست گرچه بقا در آخرین لحظه باعث شد تا او با حفظ آبروی خود از این تیم کنار گذاشته شود. بعد از هفته ها بلاتکلیفی دوباره چرخ روزگار این مربی خوزستانی را در زادگاهش حفظ کرد تا او این بار در بازگشت به شهری که برای اولین بار میزبان بازی های فوتبال در ایران بود هدایت قهرمان دسته اول و تیم تازه صعود کرده به لیگ برتر را در دست بگیرد. فرصتی که برای او دو روی سکه خواهد داشت روی اول این که ویسی را احیا و دوباره به جمع مربیان کاربلد و پرمشتری بازخواهد گرداند اما روی دوم می تواند با یک ناکامی دیگر و خانه نشینی چند ساله برای این مربی همراه باشد.


مجید جلالی؛ آزمون بزرگ آقامعلم
بعد از قهرمانی با پاس تهران در لیگ سوم نامی برای خود دست و پا کرد اما بعد از این عنوان دیگر نتوانست به جامی برسد. مجید جلالی که به آقامعلم فوتبال ایران شهرت دارد در تمام سال های گذشته همواره تیمش را به عنوان مدعی روانه لیگ کرده اما در نهایت با وعده دادن این که شاگردان جوانش یک روزی به خودباوی لازم برای بالا بردن جام می رسند، از رقابت در کورس مدعیان پاپس کشیده است که از این اتفاق طی این سال ها به کرار در پیکان مشاهده شده است. حال در آستانه لیگ هجدهم برخلاف تمام پیش بینی هایی که می شد سران باشگاه پیکان فرصتی دیگر در اختیار آقامعلم گذاشتند بلکه بتواند تیمی که طی سه فصل گذشته ساخته را به عنوان بزرگی برساند، آزمونی حساس و سرنوشت ساز برای این چهره تئوریک و مدرن نیمکت های مربیگری فوتبال ایران. جلالی امسال با وجود از دست دادن چند جوان کلیدی و تاثیرگذار مهره های خوبی برای تکمیل تیم یکدست پیکان به خدمت گرفت تا بتوانند در تاکتیک های مد نظر او جا بیافتند از همین رو به نظر نمی رسد او دیگر کمبودی برای قراردادن خودروسازان در جمع مدعیان داشته باشد.


جواد نکونام؛ پیش به سوی نامی نکو
کاپیتان سابق تیم ملی ایران پله به پله در عرصه مربیگری جلو آمد تا در کمتر از سه سال حالا اولین حضورش در لیگ برتر به عنوان سرمربی را تجربه کند. جواد نکونام تنها چند سال بعد از بازنشستگی از مستطیل سبز این فرصت را پیدا کرد تا قابلیت های خود را در بالاترین سطح باشگاهی ایران روی نیمکت داغ مربیگری نشان دهد آن هم نیمکت یکی از مهیج ترین تیم های فوتبال ایران. صعود با نساجی به لیگ برتر آن هم با شکستن طلسم 24 ساله نشان داد جواد همچون تمام سال های درخشان دوران فوتبال خود در پی رقم زدن نامی نیک برای خود این بار در عرصه مربیگری است، رویایی که تنها گام اول آن در نساجی قائمشهر خواهد بود و این تیم پرطرفدار شمالی می تواند نقش سکوی پرتابی باشد برای این جوان جویای نام تا به نیمکت های خیلی بزرگ تری برسد. جواد نکونام به عنوان یکی از مربیان نسل جدید فوتبال ایران ایده ها و تئوری هایی مدرن همسو با دانش روز مربیگری دنیا در سر دارد که نساجی می تواند از آن نهایت بهره را ببرد درست مثل فصل قبل.


امید نمازی؛ کوره داغ
یکی دیگر از دستیاران سابق کی روش در تیم ملی ایران که این فرصت را پیدا کرد تا به عنوان ترم اولی وارد عرصه مربیگری در لیگ برتر شود امید نمازی بود. او که در جام جهانی 2014 به عنوان تنها دستیار ایرانی کارلوس در کادر فنی تیم ملی حضور داشت بعد از کنار گذاشته شدن از سمت خود راهی آمریکا شد تا طی سال های گذشته همکاری نزدیکی با فدراسیون فوتبال این کشور در تیم های رده پایه داشته باشد. سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن بعد از ناکامی در پروسه تمدید قرارداد امیر قلعه نویی به سراغ نمازی رفت و در شرایطی که کسی تصور نمی کرد او چنین انتخابی برای سپردن سکان هدایت نایب قهرمان لیگ داشته باشد سرو کله نمازی در فوتبال ایران پیدا شد تا اولین تجربه سرمربیگری او رقم بخورد. نشستن روی نیمکت تیم دوم نصف جهان مسلما آزمونی سرنوشت ساز برای مربی سابق تیم ملی خواهد بود چون تاکنون او در رده باشگاهی تجربه مربیگری نداشت و حالا باید در تیمی توانایی های خود را نشان بدهد که انتظارات در آن حسابی بالا رفته چون فصل قبل نمایش فوق العاده ای به خصوص در نیم فصل دوم داشت. حال باید منتظر ماند و دید نمازی از این کوره داغ چگونه خارج خواهد شد.


داریوش یزدی؛ پراز تردید و اضطراب

مثلث ترم اولی های لیگ هجدهم با داریوش یزدی تکمیل خواهد شد، مردی از خطه فوتبال خیز خوزستان که در سال های اوج استقلال اهواز یکی از مهره های کلیدی محسوب می شد. داریوش یزدی در حالی اولین تجربه سرمربیگری در لیگ برتر نصیبش شده که هنوز تردیدهای زیادی در خصوص ورود شاگردان او به این رقابت ها براساس دعواهای مدیریتی وجود دارد اما با این حال یزدی بدون توجه به حواشی کار خود را به عنوان یکی از آخرین تیم ها استارت زد تا همین امر نگرانی و تردیدها پیرامون موفقیت های او را بیشتر کند. داریوش که در سال های گذشته کمتر در عرصه ممربیگری در سطح اول باشگاهی حضور داشت حالا به عنوان یکی از بی تجربه ترین مربیان لیگ کار بسیار سخت و دشواری در چالش جدید پیش رو خواهد داشت. یزدی که شروعی دیرهنگام برای آماده سازی استقلال خوزستان داشت این روزها در بازار نقل و انتقالات هم مهره های چندان سرشناسی جذب نکرده اما با این وجود امیدوارانه گام به لیگ می گذارد بلکه از افکار تاکتیکی که در ذهن دارد برای ساختن استقلال خوزستان متفاوت نهایت بهره را ببرد .


سیروس پورموسوی؛ فولاد گداخته
طی پروسه ای پرفراز و نشیب برای دومین سال متوالی نیمکت رهبری فولاد را برای خودش حفظ کرد به این امید که بتواند ماموریت نیمه تمام فصل قبل را به سرانجام برساند. سیروس پورموسوی یا همان "سیدکاپلو" اهوازی ها این بار چالشی دشوارتر از تمام چالش های قبلی خود را تجربه خواهد کرد چون از همان روز نخست سایه سنگین برکناری با ناکامی بالای سرش خواهد بود. فولاد و طرفدارانش که فصل قبل در ابتدا یکی از مدعیان قلمداد شدند اما رفته رفته تحت الشعاع بحران های درونی با افت فاحش مواجه و تا میانه های میدان سقوط داشتند تا از رسیدن به سهمیه هم بازبمانند این بار خواسته های پورموسوی را بیشتر از قبل برآورده کردند به امید این که شاهد اوج گیری دوباره امید اول اهواز و خوزستان در میان بزرگان فوتبال ایران باشند.سیدسیروس در سومین سالی که تجربه سرمربیگری خود در لیگ برتر را پشت سر می گذارد خوب می داند باید فولاد گداخته و آماده شکل گرفتن را همچون تیمی قهرمان و مدعی روانه مصاف  با ریبان کند از همین رو فرصتی برای استباه وجود ندارد.


خداداد عزیزی؛ غزالی درشهرباران
لیگ هجدهم این بار در شرایطی استارت می خورد که غزال تیزپای فوتبال ایران یک بار دیگر نقش سرمربی یکی از تیم های پرطرفدار اما بحران زده اش را برعهده گرفته است. خداداد عزیزی بعد از تجربه های تلخ گذشته این بار هم با قبول سکان هدایت سپیدرود با ریسکی بزرگ و خطرناک دوباره به عرصه مربیگری در سطح اول بازگشت بلکه کوچ به شهر باران بتواند خاطرات تلخ سال های مربیگری او را پاک کند. مشهدی دوست داشتنی فوتبال ایران این بار اما شرایطی متفاوت و خطرناک تر از همیشه را روی نیمکت داغ سپیدرود پیش رو خواهد داشت چون نه تنها بحران های مدیریتی و مالکیتی در این باشگاه به پایان نرسیده بلکه تصمیم گیری ها در بازار تابستانی هم چندان از جانب غزال برای طرفداران امیدوارکننده نبوده است. خداداد با یکی پیترین تیم های لیگ هجدهم وارد مسابقات خواهد شد ضمن این که در جمع دستیاران او نیز نگرانی های زیادی وجود دارد اما با این وجود رشتی ها با دل بست به صراحت گفتار همین طور انگیزه هایی که خود خداداد دارد چشم به بقای دوباره در سطح اول باشگاهی ایران دوختند.


مهدی تارتار؛ روزگاری متفاوت
فصل قبل با مهمانان تازه وارد جنوبی دست به کار بزرگی زد تا عنوان شگفت انگیزها را کسب کند. مهدی تارتار که کمتر کسی فکر می کرد بتواند با پارس جنوبی این نتایج را کسب کند در دومین سال متوالی حضور در جنوبی ترین شهر ایران چالش بسیار دشواری خواهد داشت چون بیشتر مهره های کلیدی را از دست داده تا در نقل و انتقالات هم مهره شاخصی راهی پارس جنوبی نشود. تارتار از آن دست مربیان جوان فوتبال ایران است که افکارو عقاید خاصی دارد، عقایدی که کمک کرد تا او بعد از چند انتخاب اشتباه فصل قبل با پارس جنوبی دوباره احیا شود و نامی برای خود در عرصه مربیگری به ثبت برساند. تارتار که امسال تیمی با شکل و شایل جدید از پارس روانه میدان خواهد کرد تا روزگاری متفاوت برای طرفداران و فوتبالدوستان خونگرم حاشیه خلیج فارس رقم بزند، خوب می داند برای ادامه روند سال قبل نیاز به تاکتیک ها و تئوری های جدید دارد تا ضعف های موجود در تیمش را پوشش بدهد در غیر این صورت ممکن است اوضاع به شکلی دیگر پیش برود.
فیروز کریمی؛ بازگشت فی البداهه

بعد از کلی تردید و ابهام سرانجام به عنوان سرمربی ماشین سازی شهریار ابقا شد. او که فصل قبل تیم ورشکسته و ناامید گسترش فولاد را با ریسکی بالا در دست گرفت و موفق شد نتایج خیلی خوبی کسب و سهمیه دوم تبریز در لیگ برتر را حفظ کند این بار در روزهایی که واگذاری گسترش فولاد به مالکیت جدید حسابی داغ است با تردیدهای زیادی در راه حفظ صندلی مربیگری مواجه بود. فیروز کریمی به عنوان یکی از باتجربه ترین مربیان داخلی مسلما حضورش می تواند بر جذابیت های این فصل بیافزاید به خصوص با صحبت ها و تکه کلام های فی البداهه او در توصیف اتفاقات فوتبالی. او که با پاس و بهمن در فوتبال باشگاهی ایران برای خود اسم و رسمی پیدا کرد یک بار با استقلال اهواز تا یکی قدمی قهرمانی پیش رفت اما ... حالا در ادامه نشستن روی نیمکت تیم های نه چندان مدعی باید منتظر ماند و دید این فرصت به او داده خواهد شد تا درخششی دوباره داشته باشد یا ...