بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

گل - 25 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی ایتالیا 0 - لهستان 1 (یورو زیر 21 سال)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

اشاره اوباما به بازیکنان سیاه‌پوست فرانسه در سالگرد ماندلا
پنجشنبه, 28 تیر 1397 ساعت 14:17
اشاره اوباما به بازیکنان سیاه‌پوست فرانسه در سالگرد ماندلا
باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که در مراسم یادبود صدمین سال تولد ماندلا سخنرانی می‌کرد به تبار آفریقایی تعداد زیادی از بازیکنان تیم ملی فوتبال فرانسه اشاره کرد، تیمی که در جام جهانی به قهرمانی رسید. 

به گزارش "توپ 90"، اوباما که در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا، اسطوره‌ی مبارزه با نژادپرستی و آپارتاید، در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی سخنرانی می‌کرد گفت پذیرش تنوع مزیت‌های عملی بسیاری دارد و باعث می‌شود یک جمعه از انرژی و مهارت‌های همه‌ی اعضایش به بهترین شکل ممکن استفاده کند. 


اوباما گفت " اگر شک دارید از تیم ملی فوتبال فرانسه بپرسید که همین چند روز پیش قهرمان جام جهانی شد. به نظر من که همه‌ی بازیکنان تیم فرانسه شبیه گل‌های باستان نبودند. آنها فرانسوی هستند " اوباما وقتی به این جمله رسید لبخندی زد و ادامه داد " آنها فرانسوی هستند ". 


تیم ملی فرانسه که بسیاری از بازیکنانش تبار آفریقایی دارند روز یکشنبه در فینال جام جهانی 2018 که در مسکو برگزار شد با پیروزی 4-2 مقابل کرواسی جام طلایی فوتبال دنیا را فتح کرد. 


از 23 بازیکن لیست اصلی تیم ملی فرانسه، دو سوم‌شان اصلیت عربی یا آفریقایی داشتند. دو نفر از گلزنان فرانسه در مقابل کرواسی هم ریشه‌های آفریقایی داشتند. پل پوگبا که پدر و مادرش از گینه به فرانسه مهاجرت کرده‌اند و کیلین امباپه که پدر و مادری کامرونی و الجزایری دارد. 


از بازیکنانی که در فینال جام جهانی به میدان رفتند، ساموئل اومتیتی در کامرون به دنیا آمده، بلیز ماتوئیدی پدر و مادری آنگولایی و کنگویی دارد، پدر و مادر انگولو کانته از مالی به فرانسه مهاجرت کرده و پدر رافائل واران از اهالی جزیره‌ی  مارتینیک در دریای کارائیب بوده.