بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

هدف - 29 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی شانگهای 1 - چونبوک موتورز 1 (لیگ‌قهرمانان‌آسیا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

سوپرمنِ سرخ‌ها در نیم‌فصل دشوار کیست؟
سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 13:46
سوپرمنِ سرخ‌ها در نیم‌فصل دشوار کیست؟
سرمربی پرسپولیس سعی دارد در نیم فصل اول مهره قابل اتکا خود را در میانه میدان و در پست شماره 10 پیدا کند.

به گزارش "توپ 90"، پرسپولیس در حالی با برانکو در سال های اخیر موفق ترین تیم لیگ برتر لقب گرفته که همیشه از داشتن مهره ای کارآمد در پست شماره 10 بهره برده است. محسن مسلمان و در برهه ای سروش رفیعی این وظیفه مهم را برعهده داشتند. مسلمان در این پست توانست عنوان آقای پاس گلی را کسب کرده و لقب مهندس را به خودش اختصاص دهد. حالا اینکه برانکو در دوران پسا مسلمان و قبل از بازگشت دوباره سروش رفیعی، در نیم فصل اول کدام بازیکن را در این پست به بازی خواهد گرفت، سوال مهم همه هواداران پرسپولیس است.


پرفسور که بعد از نایب قهرمانی تیم ملی کشورش در رقابت های جام جهانی 2018 روسیه به مقایسه رونالدو و مودریچ پرداخت، در طعنه ای کنایه آمیز به کی روش گفت: من بازیکنی مثل مودریچ را ساخته ام! برای دانستن اینکه کدام بازیکن می تواند مودریچِ برانکو در نیم فصل سخت و دشوار سرخ ها در لیگ هجدهم باشد، می توانیم گزینه های زیر را مورد بررسی قرار دهیم.


*بشار رسن نیازمند آمادگی ذهنی


در دیدارهای تدارکاتی سرخپوشان، بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس در میانه میدان به کار گرفته شده تا برانکو نشان دهد در این فصل حساب ویژه ای روی این بازیکن تکنیکی باز کرده است. رسن که یک گام جلوتر از کامیابی نیا در خط میانی بازی می کند، احمد نوراللهی و سیامک نعمتی را در میانه زمین کنار خود می دید و هنگام حملات تیمش، پشت سر علی علیپور و امید عالیشاه قرار می گیرد. کاملاً مشخص است که برانکو قصد دارد نقش محوری تیمش در میانه میدان را به هافبک عراقی خود بسپارد برای همین توقع زیادی از او دارد.


برانکو نشان داده از این هافبک خوش تکنیک انتظار تحرک بیشتر و حضور موثر در حملات تیمش را داشته و از او می خواهد با دوندگی های مضاعف، فضای خالی پشت سر مهاجمانش را پر کرده تا بتواند از توپ های سوم به خوبی استفاده کند. زمانی هم که او صاحب توپ است، برای انتخاب بازیکن هدف برای دادن پاس موثر، باید از بین وینگرهای روی دستش و زوج خط حمله تیمش بهترین تصمیم را بگیرد. نکته مهم در مورد این بازیکن عراقی به نظر می رسد نداشتن اعتماد به نفس لازم باشد. او فصل قبل آن طور که باید و شاید در ترکیب تیمش فرصت بازی پیدا نکرد و برانکو امیدوار است با تثبیت این بازیکن در ترکیب ثابت، به آمادگی ذهنی لازم نیز برسد.


*احمد نوراللهی و تکرار بازی های خوب پایان فصل


احمد نوراللهی بعد از اتمام خدمت سربازی و بازشگت به پرسپولیس روند رو به رشد خوبی داشت و توانست سیر صعودی خود را طی کند. او خیلی زود توانست عقب ماندگی هایش را جبران کرده و به ترکیب ثابت تیمش اضافه شود. هنوز هواداران پرسپولیس بازی خوب او را مقابل الجزیره امارات را در تهران فراموش نکرده اند. یک مهره جنگنده، پا به توپ و البته شوتزن که توانست گل اول پرسپولیس را نیز از روی یک شوت دیدنی به ثمر برساند.


هرچند این بازیکن در دیدارهای تدارکاتی تیمش در نقش وینگر ظاهر شده اما توانایی بازی در پست هافبک دفاعی و هافبک نفوذی را نیز دارد و می تواند در صورت لزوم در این پست نیز به کار گرفته شود. نوراللهی که از قدرت خوب دریبلینگ و حفظ توپ بهره می برد، توانایی بردن نبردهای یک به یک را دارد و آمار خوب او در دادن پاس های موثر این امیدواری را برای برانکو به وجود می آورد تا ضلع دوم مثلث خط میانی اش را تثبیت کند.


*سیامک نعمتی ضلع سوم مثلث میانی سرخ ها


سیامک نعمتی که فصل قبل از باشگاه پیکان به جمع سرخپوشان اضافه شد، در نیم فصل اول فرصت کمی برای حضور در ترکیب تیمش پیدا کرد. اما هرچه به پایان لیگ هفدهم نزدیک شدیم، او توانست نظر مساعد برانکو را برای بازی در ترکیب ثابت جلب کند. او در بیشتر بازی ها به عنوان مهاجم سایه در کنار علیپور به بازی گرفته شد اما با شروع تمرینات پیش فصل سرخپوشان نعمتی یک خط عقب تر آمده و در پست وینگر به بازی گرفته می شود. پست دلخواه او که در پیکان نیز در همین پست موفق به درخشش شد. با توجه به تشکیل زوج تهاجمی پرسپولیس توسط علی علیپور و امید عالیشاه و وجود ذخیره های مثل منشا، برانکو ترجیح داده این بازیکن تکنیکی را به پست اصلی اش بازگرداند.


با توجه به جدایی احتمالی وحید امیری، نعمتی این شانس را خواهد داشت در نیم فصل اول و قبل از اضافه شدن مهدی ترابی و سروش رفیعی، جایگاه خود را در ترکیب پرسپولیس تثبیت کرده و توقعات برانکو را برآوده کند. حالا باید منتظر ماند و دید شماره 88 سرخ ها می تواند از این فرصت به دست آمده نهایت استفاده را برده و بازی های خوبش در پیکان را تکرار کند یا نه.