بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

استقلال - 9 آبان 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی بارسلونا 1 - چلسی 2

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

مرد بی وطن در صدر اخبار جهان
چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 14:44
مرد بی وطن در صدر اخبار جهان
اکاپول چانتاونگ که در گذشته سعی داشت راهب شود، حالا در تایلند به یک قهرمان تبدیل شده است.

به گزارش "توپ 90"، اکاپول یکی از اعضای گروه "گرازهای وحشی" بود که ملیتی نداشتند  و چندین روز در یک غار در تایلند گیر افتاده بودند، کشوری که آنها را به عنوان شهروند خود به حساب نمی‌آورد. اکاپول 25 ساله که مربی یک تیم فوتبال است، به همراه شاگردان جوانش که بین 11 تا 16 سال سن داشتند، در این غار گیر افتاده بود و در تمام طول مدتی که در آنجا بودند، سعی داشت حواس این بچه ها را از گرسنگی  دور کند. او تنها بزرگسال در جمع بود و 9 روز پس از اینکه آنها در غار گیر افتادند، یک راننده بریتانیایی که از آن حوالی می‌گذشت، متوجه حضور آنها شد.

 

اکاپول به عنوان آخرین نفر از این غار خارج شد و مردم تایلند که در آن منطقه جمع شده بودند، خروج او را از این غار جشن گرفتند. او نامه ای پس از نجات از غار منتشر کرد که بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است. او نوشت:" به تمام پدرمادرها می‌گویم، لطفا از تمام بچه ها مراقبت کنید و فقط به فکر بچه خودتان نباشید."

 

 

 

تحقیقات سازمان ملل می‌گوید که حدود 480 هزار نفر که ملیتی ندارند، در تایلند ساکن هستند. خیلی از آنها ریشه‌هایشان به منطقه مثلث طلایی بازمی‌گردد، منطقه ای در بین تایلند، میانمار، لائوس و چین که قانونی بر آن حاکم نیست.

 

به جز اکاپول، سه پسربچه دیگر که در این غار گیر افتاده بودند نیز بی ملیت بودند. رئیس گروه گراز‌های وحشی در مصاحبه با AFP، از آرزوهای این بچه ها صحبت کرد. او گفت:" اینکه بچه‌ها ملیتی کسب کنند، رویایشان است. در گذشته بچه‌های ما که قصد سفر برای بازی کردن داشتند، دچار مشکل می‌شدند."

 

 

 

 

در حالی که باشگاه منچستریونایتد از بچه ها برای یک بازی تدارکاتی دعوت کرده، رئیس این گروه گفت که بدون پاسپورت آنها قادر به سفر نخواهند بود. او ادامه داد:" همچنین آنها نمی‌توانند فوتبالیست حرفه ای شوند زیرا وضعیت مشخصی ندارند. این مشکلی که برای بچه ها پیش آمد، باید تایلندی ها را از خواب بیدار کند که شرایط مردم بی ملیت را حل کنند."

 

اکاپول که قصد داشت مثل مادربزرگش به یک راهب بودایی تبدیل شود، این راه را آغاز کرد ولی در میانه راه، تصمیمش عوض شد و در نهایت، سرمربی تیم گراز‌های وحشی شد. او به عنوان مربی فوتبال، به صبوری شهرت دارد و شاگردانش معتقدند که او حتی برای کم استعداد ترین ها هم وقت زیادی صرف می‌کند. با این حال، تا وقتی او شهروند کشوری نباشد، نمی‌تواند به دنبال مدارک مربی گری برود.