بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 29 فروردین 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی بارسلونا 2 - رئال سوسیداد 1

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

استیلی: دوست دارم گل قرن را آزمون بزند
جمعه, 01 تیر 1397 ساعت 20:36
استیلی: دوست دارم گل قرن را آزمون بزند
پیشکسوت فوتبال ایران می گوید امیدوارم زننده گل تیم ملی به پرتغال سردار آزمون باشد و این بازیکن با صعود تاریخی تیم ملی به مرحله بعد گل قرن را به نام خود بزند.

به گزارش "توپ 90"، حمید استیلی سال ها پیراهن تیم ملی را به تن داشت افتخارات فراوانی را در کارنامه خود به ثبت رساند که شاید مهمترین آن به دیدار برابر آمریکا در جام جهانی 1998 و باز کردن دروازه این تیم بر می گشت. گلی که خیلی زود به عنوان گل قرن معرفی شد و بدون تردید یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ جام های جهانی را رقم زد. به بهانه بازی های تیم ملی در روسیه باز هم به سراغ حمید استیلی رفتیم و با او به صحبت پرداختیم.

حال و هوای روسیه به جام جهانی نمی خورد

استیلی که این روزها در روسیه به سر می برد تا در آخرین دیدار تیم ملی را نیز از ورزشگاه سارانسک به نظاره بپردازد درباره حال و هوای جام جهانی در روسیه گفت: حال و هوای جام جهانی در روسیه اصلا به مانند جام جهانی دیگر نیست و مثلا از نظر شور و هیجان و حال و هوای کشور میزبان، هرگز نمی توانیم این جام را با جام جهانی آلمان مقایسه کنیم.

ایران بهترین وضعیت هواداری را در جام جهانی دارد

البته فضای هواداران ایرانی فوق العاده است. چه ایرانی هایی که از داخل و چه آنهایی که از خارج از کشور آمدند یک پارچه ایران را تشویق می کنند و می توان گفت هواداران ایرانی در بهترین شرایط قرار دارند. چه زن و چه مرد همگی فقط تیم ملی را تشویق می کنند و شرایط فوق العاده خوبی را هم روی سکوها و هم خارج از ورزشگاه به وجود آوردند.

ایران شگفتی جام جهانی روسیه بود

تیم ملی ایران را می توان شگفتی جام جهانی روسیه دانست. دو بازی بسیار خوب برابر دو نامدار داشتیم و توانستیم شرایط خوبی برای خودمان ایجاد کنیم. به عنوان بهترین تیم های جام در کنار تیم ملی ایران می توانم از تیم ملی مکزیک نام ببرم که برابر آلمان به پیروزی رسید و یا تیم ملی ایسلند که برابر آرژانتین به تساوی رسید. اما اگر بخواهم از یک تیم به عنوان تیم جام جهانی تا اینجا نام ببرم تیم ملی روسیه را نام می برم که توانسته در دو بازی دو پیروزی پرگل را البته در زمین خودی و در کنار هواداران خودی به دست بیاورد.


حساس ترین بازی ما، دیدار برابر مراکش بود

بازی ابتدایی ما در جام جهانی بسیار حساس بود. البته این دیدار برای خود مراکشی ها هم بازی مهم و حساسی محسوب می شد. هر دو تیم نظم خط دفاعی خود را در سطح بالایی نشان داده اند. همان طور که ایران در آسیا بهترین خط دفاعی را دارد مراکش هم در آفریقا این عنوان را دارد. حساسیت این بازی من فکر می کنم کمی کیفیت بازی را پایین آورد. بهرحال برای ما این مهم بود که بتوانیم در اولین بازی به امتیاز مورد نظر برسیم که خداراشکر با حمایت هواداران و بهترین استفاده از اشتباه بازیکن حریف این اتفاق افتاد.

برد مراکش از نظر روحی ما را بالا برد

پیروزی در بازی برابر مراکش کمی از بار روانی را از روی دوش بازیکنان تیم ملی برداشت و به همین خاطر توانستیم با وضعیت روحی روانی بهتری به مصاف حریف خود برویم. ما در بازی اول با یک هافبک به نام امید ابراهیمی با سیستم 4 – 1 – 4 – 1 به میدان رفتیم و البته تیم حریف هم خوب بازی کرد اما با تدابیری که در میدان داشتیم به جز پانزده بیست دقیقه ابتدای بازی، فرصتی به آنها ندادیم و گل هم در نهایت به ثمر رساندیم تا بازیکنان تیم ملی در وضعیت فوق العاده ای از نظر روحی و جسمی به مصاف اسپانیا بروند.

25 درصد تغییر کردیم و به دیدار اسپانیا رفتیم

در بازی اسپانیا با سیستم و روش دیگری به میدان رفتیم و 25 درصد تیم تغییر کرد. در این بازی با سه هافبک دفاعی به نام های ابراهیمی، عزت اللهی و امیری پا به میدان گذاشتیم که مهدی طارمی و انصاری فرد کناره های این هافبک ها بودند. وقتی تیم در حالت دفاعی قرار می گرفت تعداد مدافعان ایران به عدد شش می رسید. یعنی چهار مدافع به اضافه انصاری فرد و طارمی. به این بازیکنان سه هافبک دفاعی را هم اضافه کنید وضعیت چیدمان بازیکنان تیم ملی را متوجه می شوید.

گفتند اسپانیایی ها فضایی هستند اما این طور نبود

در نیمه اول بازی دفاع فوق العاده ای داشتیم و موقعیتی هم به حریف ندادیم. اما در نیمه دوم و پس از باز شدن دروازه مان از لاک دفاعی درآمدیم و توانستیم چند موقعیت بسیار خوب روی دروازه حریف ایجاد کنیم و بازیکنان ما مقابل بازیکنان بزرگ تیم ملی اسپانیا بازی فوق العاده ای به نمایش گذاشتند. همه درباره بازیکنان اسپانیا می گفتند آنها فضایی هستند اما واقعا این طور نبود.

در بازی پرتغال هم تفاوت زیادی خواهیم کرد

در بازی سوم مقابل پرتغال هم قطعا شرایط متفاوتی خواهیم داشت و ترکیب و تاکتیک تیم ملی نسبت به آنچه در این دو بازی دیدیم تفاوت های فراوانی خواهد داشت. همان طور که مراکش هم مقابل پرتغال بازی متفاوتی به نمایش گذاشت و همه دیدیم که 70 دقیقه بازی یک گله بود و این بازیکنان تیم ملی مراکش بودند که بر حریف خود برتری داشتند. بهرحال جلوی پرتغال فقط با برد می توانیم صعود کنیم و امیدوارم این اتفاق نیز بیفتد. با وجود هواداران فراوان تیم ملی در بازی سوم می توانیم امیدوار به پیروزی باشیم.

تفکر کی روش در تیم ملی هفت ساله شد

آقای کی روش هفت سال است که در ایران حضور دارد و سبک کاری و تفکر ایشان مبنی بر ارائه بازی تدافعی به همراه ضدحملات سریع و استفاده از ضربات ایستگاهی است. در این چند سال تقریبا به همین شکل بازی کردیم. یک بازی نتیجه گرا که همه هم از آن راضی هستند. ضمن اینکه در تیم ملی نیز بازیکنانی بسیار خوب داریم که اکثرا آنها جوان هستند و می توانند تا چند سال برای تیم ملی به میدان بروند.

هم در عمق و هم در کناره ها کار ترکیبی می کنیم

در قالب دفاعی فوق العاده ایم. در قالب هجومی هم بازیکنانی داریم که می توانند هم کار ترکیبی از کنار و هم در عمق انجام دهند. اما از همه اینها مهمتر قدرت بدنی بالای بازیکنان ما بود و در دو دیدار دیدیم که بازیکنان ما در نبردهای تن به تن شکست نخوردیم. وقتی از قالب دفاع در می آییم و به حمله می رویم بازیکنان خلاق، تکنیکی و بسیار خوبی داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم. در بازی اسپانیا بازی بازیکنان تیم ملی و کارهای ترکیبی آنها از کنار باعث شد همه ما لذت ببریم.

بازیکنان چشم نواز بازی می کنند

بازیکنانی مانند وحید امیری با دریبل های یک برابر یک توانستند بازی بسیار چشم نوازی را به نمایش بگذارند. حتی سردار آزمون هم بین چند مدافع بزرگ و بین المللی دنیای فوتبال توانست بازی خوبی به انجام برساند و به خوبی سر بزند و به حفظ توپ بپردازد. بهرحال این ها نشان می دهد که ما قطعا در بازی هجومی هم می توانیم موفق باشیم اما هدف اصلی ما بازی موفق دفاعی است که بیشتر از هر چیز به نتیجه مربوط می شود و این هم اتفاقا یک تاکتیک موفق است.  

سردار آزمون، بوسکتس را به خوبی مهار کرد

سردار آزمون به نظرم یکی از بهترین بازیکنان ایران در این دو بازی بوده است. بهرحال قالب تیم ما دفاعی است بنابراین توپ زیادی به سردار نمی رسید و به همین دلیل او نیز در کار دفاعی شرکت میکرد. در بازی اسپانیا دیدیم که وقتی ما توپ را از دست می دادیم سردار در کنار بوسکتس بود او با نزدیک شدن به بوسکتس به عنوان یک هافبک دفاعی اجازه بازیسازی به او نمی داد. در نیمه اول اصلا نتوانستیم به او توپ برسانیم اما در نیمه دوم هر بار که حمله کردیم توانستیم به سردار پاس برسانیم. وقتی تیمی که یک فوروارد دارد باید برای این پست بازیکنان دونده ای را در ترکیب بگذارد و این اتفاق هم با دودنگی های فراوان سردار افتاد. او به عنوان تک مهاجم تیم ملی دوندگی فوق العاده ای دارد.

امیدوارم گل قرن را آزمون بزند

از هواداران می خواهم از سردار حمایت کنند چرا که آزمون به تنهایی بار خط حمله تیم ملی را به دوش می کشد. سردار از نظر اخلاقی هم یکی از بهترین هاست. در بازی سوم امیدوارم بتوانیم بار هجومی بیشتری داشته باشیم تا نهایتا به این مهاجم تیم ملی هم توپ های خوبی برسد. بازی با پرتغال دیداری برای ایران خواهد بود و امیدوارم سردار آزمون بتواند در این بازی گل قرن را به ثمر برساند و باعث صعود تاریخی تیم ملی در جام جهانی شود.


امیری، بیرانوند، ابراهیمی و حسینی بهترین های تیم ملی بودند

همه بازیکنان ما خوب بودند میزان دوندگی و جنگندگی و قدرت پاس دهی آنها عالی بود. اما وحید امیری، علیرضا بیرانوند، امید ابراهیمی و مجید حسینی بهترین بازیکنان ما در این رقابت ها بودند که در این میان امیری و ابراهیمی به عنوان بهترین هستند. تیمی که خوب باشد یک بازیکن تازه وارد به ترکیب هم خوب خواهد بود مانند مجید حسینی که دیدیم که بازی خوبی به نمایش گذاشت.

در بازی پرتغال برای برد به زمین می رویم

در رابطه با پرتغال باید گفت که ما فقط برای برد به زمین خواهیم رفت و اعتماد به نفسی که بازیکنان مان پیدا کردند به آنها کمک می کند تا با امید به برد پا به میدان بگذارند. البته ممکن است اتفاقاتی هم بیفتد تا تیم ملی بتواند با تساوی به مرحله بعدی برود. مطمئن باشید با اعتماد به نفس بالا تیم ملی ما می تواند به پیروزی برابر پرتغال دست پیدا کند. آنها تنها یک بازیکن فوق العاده به نام رونالدو دارند و اتفاقا قدرت حفظ توپ به مانند اسپانیا نیز ندارند. رونالدو در دو بازی چهار گل به ثمر رساند اما بازیکنان ما می توانند به خوبی از مهار این بازیکن بر بیایند همان طور که در دیدار برابر آرژانتین توانستند از پس مهار مسی بربیایند و دقیقا در لحظه ای که از او غافل شدیم به ما گل زد در صورتی که رونالدو را هم مهار کنیم می توان تمام نقشه های پرتغال را خنثی کرد تا برای اولین بار راهی مرحله بعدی شویم و باعث خوشحالی ایرانی های عزیز در داخل و خارج از کشور شویم.

شرح وظایف بازیکنان با مهارت طراحی شده بود

برای هر کدام از بازیکنان ما در بازی با اسپانیا شرح وظایفی طراحی شده بود و این خیلی مهم بود که با تاکتیک های کی روش هر کدام از بازیکنان می دانستند دقیقا چه خواهند کرد. اسپانیا هم از کنار و هم از عمق می آید و به همین دلیل کی روش پنج هافبک برای کارهای دفاعی طراحی کرده بود که انصاری فر و طارمی نیز به زمانی از بازی به دفاع می پرداختند. به طور مثال طارمی با آلبا روبرو شده بود. کارواخال هم مقابل انصاری فرد قرار گرفته بود. اینیستا باید با ابراهیمی مبارزه می کرد. ایسکو وقتی به کنار زمین می آید با رضاییان و طارمی روبرو می شد. کاستا با پورعلی گنجی و حسینی بود. بوسکتس با سردار آزمون، سیلوا با حاج صفی و امیری روبرو می شدند. البته امیری در مهار کارواخال نیز کمک می کرد. واسکز هم در راست آنها با حاج سفی مقابله می کرد. همین که بازیکنان ما می دانستند باید چه کنند باعث شده بود تا کار دفاعی تیم ملی در این بازی به نحو احسن به انجام برسد.