بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

گل - 25 تیر 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی سنگال 0 - الجزایر 1 (فینال جام ملتهای آفریقا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

بررسی تمام افتتاحیه ها؛روسیه نمی بازد
چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 10:52
بررسی تمام افتتاحیه ها؛روسیه نمی بازد
سه شیرها تنها میزبانی هستند که بازی افتتاحیه را برگزار کردند و در پایان قهرمان شدند.

به گزارش "توپ 90"، تیم های ملی روسیه و مصر آغازگر بیست و یکمین دوره جام جهانی خواهند بود. این مسابقه، همچون 20 بازی قبلی منحصر به فرد است و علاوه بر آن، مصر و روسیه نیز برای نخستین بار در بازی افتتاحیه حاضر می شوند.

* نخستین بازی  بدون حضور میزبان!

اولین دوره جام جهانی در کشور اروگوئه برگزار شد اما بازی افتتاحیه را مکزیک و فرانسه برگزار کردند. ورزشگاه پوکیتوس اروگوئه میزبان این دیدار جذاب بود که در نهایت با پیروزی 4 گله فرانسوی ها به پایان رسید. دلیل حضور تیم فرانسه در افتتاحیه، قدردانی از ژول ریمه، اسطوره فوتبال فرانسه و رئیس فیفا بود. تیم میزبان، نخستین بازی اش را 4 روز پس از آغاز مسابقات برابر پرو و در ورزشگاه 60 هزار نفری سنتناریو، در حالی برگزار کرد که نزدیک به 79 هزار تماشاگر، در استادیوم حضور داشتند.

* جای خالی میزبان ها در 11 افتتاحیه

ایتالیا میزبان جام 34 شد و اولین بازی را نیز برابر آمریکا برگزار کرد اما پس از آن بار دیگر، میزبان ها در افتتاحیه غایب بودند تا این که از ششمین دوره، یک عرف یا قانون خوب در این خصوص به وجود آمد و میزبان ها 4 دوره پای ثابت افتتاحیه شدند اما بازهم اوضاع به روال قبلی بازگشت.  تا جام جهانی 2006 وضعیت به این شکل پیش رفت تا این که آلمان – کاستاریکا، آغازگر این رویداد جهانی شدند و سپس آفریقای جنوبی و برزیل جام را شروع کردند و حالا روسیه و مصر آغازگر جام جهانی خواهند بود.

* 8 آغاز در آمریکا، 10 تا در اروپا

تنها یک جام جهانی در آسیا و آفریقا برگزار شده و هیچ تیم آسیایی شروع کننده جام نبوده است. تاکنون 8 افتتاحیه در قاره آمریکای جنوبی یا شمالی در اروگوئه، برزیل، مکزیک، شیلی و آرژانتین به انجام رسیده و 10 افتتاحیه در اروپا و در کشورهای ایتالیا، فرانسه، سوئیس، سوئد، انگلستان و اسپانیا.

* پرتماشاگرترین بازی در مکزیک

مکزیکی ها تاکنون 2 بار میزبان جام جهانی بوده اند و پرتماشاگرترین افتتاحیه ها را نیز مال خود می بینند. در جام 1970 دیدار تیم های مکزیک و شوروی بیش از 107 هزار تماشاگر داشت و 16 سال بعد نیز مصاف بلغارستان و ایتالیا حدود 96 هزار نفر را به ورزشگاه آزتک مکزیک کشاند تا پرتماشاگرترین افتتاحیه ها در این کشور رقم بخورند.

* برزیل و مکزیک، پرسابقه ترین تیم

دو تیم قاره آمریکا که از کنفدراسیون های آمریکای مرکزی و جنوبی هستند، سابقه بیشترین تعداد حضور در افتتاحیه را دارند. تیم ملی مکزیک و برزیل هر کدام 5 بار در اولین بازی های جام جهانی به میدان رفته و 2 بازی نیز برابر هم صف آرایی کردند که هر دو بازی با پیروزی سلسائو همراه بود.

* انگلستان و یک افتخار مهم

سه شیرها تنها میزبانی هستند که بازی افتتاحیه را برگزار کردند و در پایان قهرمان شدند. انگلیس در جام 1966 در ورزشگاه ومبلی به میدان رفت و مقابل اروگوئه متوقف شد اما آن ها در نهایت با پیروزی برابر آلمان، جام را به دست آوردند. آلمان و فرانسه دیگر میزبان های قهرمان هستند.

روسیه طلسم را حفظ می کند؟

تاکنون هیچ میزبانی در افتتاحیه شکست نخورده است. اولین بار ایتالیا در ورزشگاه ناسیونال این کشور 7 گل به آمریکا زد، 16 سال بعد در جام 1950، برزیلی ها با 4 گل مکزیک را در ماراکانا مغلوب کردند. سوئد مکزیک را شکست داد، مکزیک برابر شوروی به تساوی رسید، شیلی سوئیس را از پیش رو برداشت و انگلستان مقابل اروگوئه متوقف شد و... حالا روسیه برابر مصر به میدان می رود. اگر صلاح و یارانش در لوژنیکی پیروز نشوند، این طلسم باقی خواهد ماند.