بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 1 بهمن 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه‌بسکتبال بوستون سلتیکس - میامی هیت

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

نفت مسجد سلیمان پرافتخارترین تیم لیگ آزادگان
دوشنبه, 10 اردیبهشت 1397 ساعت 00:21
نفت مسجد سلیمان پرافتخارترین تیم لیگ آزادگان
نفت مسجد سلیمان با کسب دومین قهرمانی در لیگ آزادگان، مشترکا با پیکان پرافتخارترین تیم این لیگ شد.

به گزارش "توپ 90"، در دهه 70 لیگ آزادگان بالاترین سطح مسابقات فوتبال ایران به شمار می رفت اما پس از حرفه ای شدن لیگ، نام رقابت های دسته یک کشور به لیگ آزادگان تغییر یافت و در واقع از فصل 80-81 لیگ یک نیز نامی جدید به خود گرفته است.

قهرمان اولین دوره این رقابت ها استقلال اهواز بود که با کسب همین عنوان موفق شد به لیگ برتر صعود کند. سپس به ترتیب شموشک، صبا، تربیت یزد، مس، راهیان کرمانشاه، پیام، تراکتور، نفت، داماش، پیکان، اس خوزستان، نفت مسجد سلیمان، فولاد نوین خوزستان، پیکان، پارس جنوبی و نفت مسجد سلیمان فاتح این لیگ شدند.

در این بین تنها تیم های پیکان و نفت مسجد سلیمان موفق به دو دوره قهرمانی در این رقابت ها شده اند. پیکانی ها در لیگ 90-91 برای اولین بار و سپس 4 فصل بعد برای دومین بار این عنوان را کسب کردند و نفت مسجد سلیمان نیز برای بار نخست در فصل 92-93 و 4 سال پس از آن قهرمان لیگ آزادگان شدند.

عدم کسب چند عنوان قهرمانی توسط یک تیم در لیگ دسته یک دو دلیل عمده دارد. اول این که قهرمان ها به لیگ برتر می روند و اگر قدرتمند باشند در سطح اول فوتبال ایران باقی می مانند و دیگر راهشان به لیگ یک نمی خورد. اما اگر صعودشان موفقیت آمیز نباشد و دوباره به لیگ یک سقوط کنند، اکثرا نمی توانند به دوران اوج بازگردند و حتی به لیگ های پایین تر نیز می روند.

همانطور که این اتفاق برای پیام مشهد، صبای قم، شموشک، استقلال اهواز، داماش و... رخ داد.