بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

استقلال - 24 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی کالیاری 0 - ناپولی 1 (گزارش اختصاصی آنتن)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

راه کوتاه شفر از گل اول تا پیروزی در دربی
دوشنبه, 07 اسفند 1396 ساعت 14:44
راه کوتاه شفر از گل اول تا پیروزی در دربی
سرمربی آلمانی استقلالی ها که پله پله توانست به نتایج مورد نظر خود در جمع آبی پوشان پایتخت برسد این روزها فکر خود را مشغول دربی تهران کرده است. 

به گزارش "توپ 90"، وینفرد شفر در دومین حضور خود در دربی‌ تهران، به چیزی جز برد فکر نمی‌کند. او تاکنون چند باری به نتیجه دربی رفت اشاره کرده و آن را به عدم شناخت کافی خود از تیمش و حریف ربط داد. اما اکنون او با شناخت کافی هم از تیمش و هم از پرسپولیس پا به دربی می‌گذارد و انتظار هواداران استقلال را برای بردن دربی با تمام وجود درک کرده است.


حدس ترکیب و سیستم بازی استقلال در مقایسه با پرسپولیس برای دربی پیش رو راحت‌تر است. چرا که استقلال به تازگی به ثبات نسبی رسیده و برعکس قرمزها که با یک باخت آسیایی پا به دربی می‌گذارند با یک برد دلچسب در مقابل الهلال و یک برد پرگل در مقابل فولاد به دربی می‌آیند و بنابراین نمی‌توان انتظار داشت تا شفر ترکیب و سیستمی که با آن برنده شده را تغییر دهد.


استقلال شفر متخصص در زدن ضدحملات برق‌آسا به روی دروازه حریفان است و برعکس نقطه ضعف پرسپولیس در فاز دفاعی غافلگیر شدن در ضدحملات است. پرسپولیس در انتقال از فاز حمله به دفاع مشکلاتی دارد که از دید مربیان زیرک پنهان نمی‌ماند. شفر اگر بخواهد از نقطه قوت تیمش برای ضربه زدن به نقطه ضعف پرسپولیس استفاده کند، باید توپ را به حریف بسپارد و این موضوع چندان خوشایند هواداران استقلال نیست. شفر خوب می‌داند که زدن گل اول شانسش را برای بردن پرسپولیس افزایش می‌دهد و چه بسا با زدن گل اول و باز شدن کمربند دفاعی قرمزها شاگردان او بتوانند با ضدحملات سریع خود، گل‌های بعدی را هم وارد دروازه حریف کنند.


نقطه قوت استقلال خط میانی‌اش است. هافبک‌هایی که هر کدام خصوصیات متفاوتی از سبک بازی را دارند در کنار هم خط میانی مقتدری را تشکیل داده‌اند. شفر توانسته فرشید باقری را تبدیل به بازیکن موثری در ترکیب استقلال کند، طوری که کارایی این بازیکن باعث شده تا از خصوصیات تهاجمی ابراهیمی نیز بیشتر استفاده شود. داشتن جپاروف باتجربه که به بازی استقلال ریتم می‌دهد و همچنین شجاعیان که نقش اول را در خلق ضدحملات سرعتی دارد، کفه ترازو را می‌تواند در خط میانی به سود آبی‌پوشان کند. شاید همین موضوع باعث شود تا برانکو برای مقابله با این خط میانی آماده یک هافبک به جمع چهار هافبک همیشگی تیمش اضافه کند.


انتخاب اول شفر برای خط حمله تیامی است که هنر گلزنی خود را در بازی مقابل فولاد نشان داد. تیام به دلیل فیزیک مناسب قدرت پرسینگ بالایی روی خط دفاعی پرسپولیس دارد. با توجه به اینکه قرمزها ترجیح می‌دهند بازی را با پاس‌های زیاد از خط دفاعی خود آغاز کنند، حضور تیام برای پرس خط دفاع پرسپولیس یک امتیاز ویژه به شمار می‌رود. ضمن اینکه حرکات تیام چندان برای مدافعان پرسپولیس شناخته شده نیست و این مهاجم یکی از بازیکنانی است که شانس زیادی برای گلزنی در دربی دارد.


سمت راست استقلال به مراتب از سمت چپ این تیم قویتر و موثرتر ظاهر شده است. وریا غفوری از طریق زوج‌سازی با بازیکنان کناری خود مثل جپاروف و شجاعیان قابلیت دور زدن دفاع حریف را دارد. شفر می‌تواند از توان هجومی سمت راست خود برای ضربه زدن به پرسپولیس استفاده کند و در مقابل نگران ضعف‌های مشهود سمت چپ دفا‌عی اش نیز خواهد بود. احتمالا گزینه اول شفر برای بازی در سمت چپ دفاعی امید نورافکن خواهد بود و تقابل او با صادق محرمی تکنیکی می‌تواند صحنه‌های جذابی را خلق کند.


پیش‌بینی نتیجه جدال استقلال و پرسپولیس در دربی پنج‌شنبه نسبت به بازی رفت دشوارتر است. اگر در بازی رفت شانس پرسپولیس برای برد بیشتر از رقیبش بود؛ اما در جدال آتی این دو تیم، نمی‌توان به هیچ‌کدام از دو تیم شانس بیشتری داد. همین موضوع حساسیت و زیبایی جدال پنج‌شنبه را افزایش خواهد داد‌. جدالی که بیش از هر چیز، جدال تاکتیکی برانکو و شفر خواهد بود و در این میان شفر علاقه ندارد برای بار دوم بازنده رویارویی‌اش با برانکو شود.


نویسنده: حجت شفیعی