بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

خبر ورزشی - 27 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه‌بازی دوسلدورف 2 - دورتموند 1 (گزارش‌اختصاصی)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

اعتراض ایران به کمیته بین المللی المپیک با نامه هاشمی
سه شنبه, 16 آبان 1396 ساعت 10:31
اعتراض ایران به کمیته بین المللی المپیک با نامه هاشمی
کمیته ملی المپیک در نامه‌ای به شورای المپیک آسیا اعتراض خود را به تغییرات مدام فهرست رشته‌های بازی‌های آسیایی و رعایت نشدن مسیر قانونی در این زمینه اعلام خواهد کرد.

به گزارش "توپ 90" و به نقل از مهر اصغر رحیمی با بیان اینکه فدراسیون ها مدام پیگیر وضعیت رشته های خود در بازی های آسیایی هستند، گفت: این درحالی است که به خاطر بی نظمی در کمیته برگزاری بازی های آسیایی اندونزی و اینکه هر روز  شاهد تغییر جدیدی در فهرست رشته ها هستیم، نمی دانیم دقیقا باید چه پاسخی به این پیگیری ها باید داده شود. 

 

وی تصریح کرد: به همین دلیل در حال تهیه نامه ای هستیم تا برای شورای المپیک آسیا ارسال شود و اعتراضات خود را نسبت به این نظمی ها اعلام کنیم. این نامه از طرف کیومرث هاشمی برای مسئولان OCA ایمیل خواهد شد. 

 

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی در مورد اینکه «در این نامه دقیقا به چه مواردی اشاره خواهد شد؟»، گفت: اولین انتقاد به تغییر مداوم فهرست رشته های بازی های آسیایی است و اینکه ماده یا رشته‌های را حذف و اضافه می کنند. این کار برنامه ریزی  در کمیته ملی المپیک کشورهای مختلف و از جمله ایران را تحت الشعاع قرار می دهد. به هر حال ما در ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی برگزاری نشست برای بررسی وضعیت رشته ها و نهایی کردن اعزام آنها را آغاز کرده ایم. برنامه ریزی برای برگزاری نشست های تخصصی تر در این زمینه در کمیته ملی المپیک هم انجام شده است اما حذف و اضافه رشته ها و ماده ها، نتیجه گیری از این نشست ها را تحت الشعاع قرار می دهد. 

 

رحیمی در مورد دومین نکته ای که در نامه اعتراض کمیته ملی المپیک به شورای المپیک آسیا مطرح خواهد شد، گفت: روال کار و آنچه عرف است در سیستم شورای المپیک آسیا رعایت نمی شود. OCA باید در موارد مختلف با خود کمیته های ملی المپیک کشورها در ارتباط باشند و هر گونه خبر و تصمیم گیری در مورد رشته های مختلف را از طریق این نهادها (کمیته ملی المپیک) در اختیار فدراسیون های ملی قرار دهند. این اصولی است که IOC هم در رابطه با بازی های المپیک اجرا می کند اما متاسفانه این روند در رابطه با بازی های آسیایی اصلا رعایت نمی شود و همین مسئله به نوبه خود مشکل ساز است. 

 

وی در این رابطه تصریح کرد: البته اینکه کنفدراسیون های آسیایی هر رشته در رابطه با وضعیت آن رشته در بازی های آسیایی ورود واعمال نظر دارند اما فقط در بخش فنی و مباحث آن می توانند تعیین تکلیف می شود. نتیجه این کار را هم باید به OCA اعلام کنند تا از طریق روالی که به آن اشاره شد، اطلاع رسانی شود اما در حال حاضر فدراسیون های ملی با فدراسیون های بین المللی در رابطه با همین تغییرات رشته های بازی های آسیایی ارتباط دارند و حتی ما برخی اطلاعات را از آنها می گیریم در حالیکه خود از آن بی خبریم. نمی گویم نباید این ارتباط و پیگیری ها وجود داشته باشد اما قاعدتا بهتر است کمیته ملی المپیک از طریق شورای المپیک آسیا در جریان تغییرات باشد. 

 

رحیمی خاطرنشان کرد: در نشست روز گذشته ستاد عالی بازی های آسیایی و المپیک که با حضور وزیر ورزش برگزار شد، رئیس فدراسیون تیر و کمان اعلام کرد که از طریق کنفدراسیون آسیا پیگیر وضعیت رشته کامپوند و قرار گرفتن دوباره این رشته در فهرست بازی های آسیایی بوده است. کنفدراسیون آسیایی تیر و کمان مکاتباتی در این زمینه با شورای المپیک آسیا داشته است. کمیته برگزار کننده بازی ها هم اعلام کرده که کارهایی در این زمینه در حال انجام است اما هنوز نتیجه آن مشخص نیست. 

 

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری اولین نشست هماهنگی سرپرست کاروان های اعزامی به بازی های آسیایی که یک ماه دیگر در جاکارتا برگزار می شود، تمام مشکلات و بی برنامگی‌ها در این زمینه برطرف شود. 

 

اصغر رحیمی همچنین در مورد نشست های ستاد عالی بازی های آسیایی والمپیک و اینکه به نظر می رسد این نشست ها به صورت هفتگی دنبال خواهد شد، گفت: هفته پیش که نشست داشتیم قرار شد هر دو هفته یک بار ستاد عالی تشکیل جلسه بدهد اما وزیر اعلام کرد که برای تسریع کرد نشست ها را هفتگی کنیم. بنابراین فکر می کنم فعلا این روال ادامه داشته باشد.