بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

هدف - 24 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی تاتنهام 1 - برنلی 0

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

نمره قبولی برای دکتر بیژن سفیدپوش
جمعه, 05 آبان 1396 ساعت 12:32
نمره قبولی برای دکتر بیژن سفیدپوش
داود رفعتی پس از پایان دیدار استقلال و پرسپولیس در تحریریه توپ 90 حاضر شد و در مورد تمامی صحنه های مشکوک داوری این دیدار صحبت کرد.

به گزارش "توپ 90"، داود رفعتی پس از پایان دربی 85 در تحریریه "توپ 90" حاضر شد و به کارشناسی جزء به جزء تمامی صحنه های داوری این مسابقه که برای اولین مرتبه توسط بیژن حیدری قضاوت شد، پرداخت.

داور نباید اجازه می داد گلر استقلال سفید بپوشد!
 رفعتی در ابتدا صحبت هایش را اینگونه آغاز کرد که به طور کلی داور در نتیجه بازی تاثیری نداشت و خود تیم ها بودند که نتیجه را تعیین کردند، اشتباهی که داور کرد این بود که لباس داور با دروازه بان استقلال یکی بود و نباید اجازه می داد که این اشتباه رخ می داد و دروازه بان استقلال باید لباسش را تغییر می داد. در جلسه قبل از بازی که ناظر داوری و ناظر بازی حضور دارند، لباس دروازه بان و لباس دو تیم مشخص می شود. در واقع اشتباه از ناظر بازی و ناظر داوری است، که اطلاعات درستی به داور مسابقه نداده اند.


تصمیم داور در اعلام آفساید نکردن درست بود
در دقیقه 4 دو بازیکن استقلال در موقعیت مناسبی برای گلزنی قرار گرفتند. در نگاه اول این صحنه شاید آفساید به نظر می رسید، اما داود رفعتی معتقد است که بیژن حیدری به درستی دستور به ادامه بازی داده است.


خطای ابراهیمی روی امیری کارت زرد نداشت
در دقیقه 17  پرسپولیسی ها معتقد بودند که خطای امید ابراهیمی روی وحید امیری باید با کارت زرد داور جریمه می شد، اما رفعتی معتقد است که داور به درستی خطا اعلام کرده و شدت ضربه در حدی نبوده که داور بخواهد کارت زرد به بازیکن خاطی نشان دهد.

پنالتی و کارت زرد درست بود
رفعتی در مورد صحنه بحث برانگیز دربی 85 که روی حرکت علیپور به دست آمد می گوید، داور در این صحنه خیلی دور از صحنه بود و واقعا تشخیص این صحنه سخت بود، ولی بیژن حیدری به خوبی تشخیص داد. پنالتی و کارت زرد برای روزبه چشمی. رفعتی می گوید به این دلیل که بازیکن استقلال شانس بازی با توپ دارد، داور مسابقه باید به کارت زرد بسنده کند. چه بسا اگر مدافع استقلال اقدام به هل دادن بازیکن پرسپولیس می کرد، جریمه اش کارت قرمز بود، اما در قوانین جدید یک درجه از تنبیهات کم شده و به کارت زرد و پنالتی بسنده شده است؛ ضمن اینکه بازیکن استقلال شانس بازی با توپ دارد.

 خلیل زاده و شجاعیان بعد از اعلام پنالتی باید کارت می گرفتند
در مورد درگیری های پس از اعلام پنالتی، رفعتی معتقد است که داریوش شجاعیان و شجاع خلیل زاده باید به دلیل شیطنت از داور مسابقه کارت زرد می گرفتند.


 
داور به اشتباه کارت را به ربیع خواه نشان داد!
در دقیقه 33 داور مسابقه به محسن ربیع خواه کارت زرد نشان داد؛ رفعتی معتقد است که داور به درستی از کارت زردش استفاده کرده، اما به اشتباه کارت زرد را نشان داده و کمال کامیابی نیا باید کارت را از داور دریافت می کرد(کمال کامیابی نیا در نیمه دوم هم یک کارت زرد دریافت کرد و در صورتی که داور مسابقه اشتباه نمی کرد، باید در نیمه دوم اخراج می شد).

دومین صحنه مشکوک بازی پنالتی نبود
در دقیقه 41 وحید امیری روی اشتباه مدافع استقلال صاحب موقعیت گلزنی شد که مدافع استقلال با تکل توپ را از آن خود کرد. رفعتی معتقد است که داور در این صحنه بهترین تصمیم بازی را گرفته و ادامه بازی بهترین کار بوده است.

کارت زرد به کامیابی نیا صحیح بود
در دقیقه 53 کمال کامیابی نیا روی پاس بازیکن استقلال تکل کرد و داور او را با کارت زرد جریمه کرد؛ رفعتی معتقد است که کارت زرد به درستی اعلام شده و در صورتی که کامیابی نیا در نیمه اول هم کارت زرد می گرفت، در این دقیقه اخراج می شد، اما تاکید می کند که ما در مورد صحنه هایی که در لحظه اتفاق می افتد صحبت می کنیم و به قبل و بعد ماجرا کاری نداریم.

ابراهیمی به دلیل نقض مکرر قانون کارت زرد گرفت
در دقیقه 57 داور مسابقه امید ابراهیمی را به دلیل خطا روی بشار رسن با کارت زرد جریمه می کند، که رفعتی معتقد است داور به درستی و به دلیل نقض مکرر قانون  به بازیکن استقلال کارت زرد نشان داده است.

برای فرهنگ غنی ما چنین رفتارهایی زشت است!
رفعتی در مورد پرتاب اشیاء به داخل زمین می گوید: این صحنه اصلا خوب نیست. یک همایش صدهزار نفری در حال برگزاری است؛ من دوبار به عنوان ناظر در جام جهانی بودم و اصلا این صحنه ها را ندیدم. با فرهنگ غنی ای که ما داریم این رفتارهایی که از طرفداران هر دو تیم مَی بینیم، زشت است.

سیدجلال نباید داور را تحریک کند
دقیقه 77 سیدجلال حسینی و وریا غفوری کنار خط بر سر توپ جنگیدند؛ رفیعی معتقد است که داور به درستی ادامه بازی داده، چون اصلا توپ به پای سیدجلال برخورد نکرده و خطایی هم روی وریا غفوری رخ نداده است، اما می گوید که رفتار سیدجلال حسینی برای ترغیب داور به دادن کارت زرد به بازیکن حریف به دلیل شبیه سازی هم درست نیست و نباید این کار را انجام می داد.

وریا به دلیل لمس داور باید اخراج می شد
در دقیقه 86 نفوذ وحید امیری در پشت محوطه جریمه استقلال سرنگون شد و داور اعلام خطا کرد؛ بعد از این صحنه بازیکنان استقلال و به خصوص وریا غفوری به شدت به این صحنه معترض بودند، که البته مدافع راست استقلال با کارت زرد داور مسابقه جریمه شد. رفیعی در مورد این صحنه می گوید که خطا درست بوده، اما کارت زرد به این دلیل به وریا غفوری داده می شود که با عصبانیت بعد از خطا به توپ ضربه می زند و به تصمیم داور اعتراض می کند. البته رفیعی معتقد است که چون وریا بعد از کارت زرد به سمت داور می رود و با او سینه به سینه می شود، باید با کارت زرد دوم جریمه می شد واز زمین مسابقه بیرون می رفت.

کارت زرد برای حرکت زکی پور کافی بود
در دقیقه 88 میلاد زکی پور و کمال کامیابی نیا در نزدیکی نقطه کرنر و در شرایطی که توپ در اختیار آنها نبود با هم درگیر شدند؛ در این صحنه میلاد زکی پور با پا به کامیابی نیا ضربه زد و مانع حرکت او شد. رفعتی در مورد این صحنه و درستی تصمیم داور می گوید: در این صحنه بازیکن آبی شیطنت می کند و با پا به بازیکن قرمز ضربه می زند. کمک داور در این صحنه به خوبی به داور کمک کرد و کارت زرد برای این صحنه کافی بود، چون یک خطای ساده بود.

شجاعیان باید رفتار مسئولانه تری داشته باشد
رفعتی در مورد درگیری های ثانیه های پایانی و کارت زرد به اسماعیلی می گوید که به درستی این تصمیم گرفته شده است. او همچنین در مورد اعتراضات شدید داریوش شجاعیان روی همین صحنه معتقد است که این بازیکن باید رفتار مسئولانه تری داشته باشد و معتقد است که داور به درستی کارت زرد را به این بازیکن نشان داده است.

تیم داوری با دوندگی و تشخیص های خوب نمره قبولی گرفت
در مجموع تیم داوری این مسابقه، بازی را خوب کنترل کرد . دوندگی  و تشخیص های خوبی داشت. البته یک سری خطاها در میانه میدان اشتباه بود که پیش می آید ولی صحنه خاصی که در نتیجه بازی تاثیرگذار باشد وجود نداشت، اما فکر می کنم تنشی که در این بازی به وجود آمد به نظرم به دلیل رفتار غیر مسئولانه مربی استقلال به وجود آمد و مربی ای در این سطح نباید اینقدر اعتراض کند و دلیلی هم برای این کار وجود ندارد. وقتی اعتراض می کند، تنش به تماشاگران منتقل می شود و به نظرم در آینده بهتر است به راهنمایی تیم خود بپردازد و رفتار مسئولانه تری داشته باشد.

عکس ها از سجاد ایمانیان