بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 24 آذر 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه‌بازی تورینو 0 - یوونتوس 1 (گزارش‌اختصاصی)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

ستارگان برتر تاریخ پرسپولیس و استقلال در دربی
چهارشنبه, 03 آبان 1396 ساعت 01:10
ستارگان برتر تاریخ پرسپولیس و استقلال در دربی
بهترین های تاریخ دربی. معیارهای زیادی را می توان برای این بازی تعریف کرد؛ اما ما بهترین هایی که رکوردی اختصاصی داشته اند را در این فهرست گنجانده ایم .

به گزارش "توپ 90" تمام این رکوردها مستند است. آنها را با هم مرور می کنیم :


دروازه بان :
 

*عابدزاده :13دربی بی شکست، 5بازی برای استقلال و 8بازی برای پرسپولیس. او بهترین بهترین هاست .


مدافعان :
 

*جواد الله وردی :او در هر دو تیم بازی کرده، الله وردی به جز دربی 6-0 دیگر در هیچ دربی نباخت، 7بازی بی شکست!


*مهدی هاشمی نسب: بهترین مدافع گلزن دربی که بعد از کلانی، ایرانپاک و مظلومی با 5 گل بهترین در مجموع هم بوده است، 4گل به استقلال و یک گل به پرسپولیس .


*افشین پیروانی: 18 بازی و تنها 2باخت، با یک گل زده برای پرسپولیس و ثبت 5برد، با گل او به حریف، پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد .


ابراهیم آشتیانی: 5پاس گل در 2 دربی معروف برای پرسپولیسی ها در برد 4-1 سال 50 و برد 6-0 را او ارسال کرد. آشتیانی در برد 2-0 سال 51 و برد سال 54 با نتیجه 2-0 2 پاس گل دیگر داد تا بهترین پاسور گل در تاریخ دربی باشد .


هافبک ها :

*محمود فکری: دفاع و هافبک بزرگی که 10 بار کاپیتان استقلال در دربی بود، در زمان حضور او برد و باخت های تیمش تقریبا بالانس بود؛ اما 2 گل تاریخی او در مهر 82 و اسفند 83 تیم استقلال را برنده دیدار دربی کرد .


*علی پروین: رکوردار حضور در دربی با 20 بازی و حضور در دربی هایی با نتایج 6-0 و 4-1 که در آن ها بهترین هم بوده است، او 27 بار هم سرمربی پرسپولیس در دربی بوده است .


*علی جباری: بهترین مرد استقلال در دربی، جباری 10 بار کاپیتان بود و در این بازی ها 6 پاس گل و 5 گل زده داشت.


مهاجمان :

*حسین کلانی: او هم در تعداد بازی اندک حضورش در دربی بین سال های 47 تا 53 که البته در 3 دیدار هم غایب بود 6 گل برابر تیم فوتبال استقلال زد .


*غلامحسین مظلومی: در تعداد دیدار هایی که به 10 هم نرسید 6 گل به پرسپولیس در دربی زد .


*صفر ایرانپاک: 7 گل در 11 بازی علیه استقلال، او در دربی شش گله غایب بود وگرنه قدرت رسیدن به تعداد بیشتری از گل را هم داشت .

نفرات جایگزین در فهرست برترین های دربی:


در میان نام این نفرات هم کسانی مثل همایون بهزادی، فرهاد مجیدی و مجتبی جباری را داریم که جزو گزینه های رکورددار هستند و هم نفراتی چون مجتبی محرمی، شاهین بیانی، رضا حسن زاده  و....


این فهرست را با هم مرور میکنیم :


*نیلسون کوریا: در 405 دقیقه حضور در دربی گل نخورد و رکورددار کلین شیت بود و در مجموع در 450 دقیقه حضور در دربی یعنی در 5 بازی تنها یک گل دریافت کرد .


*محمد پنجعلی: او رکورد بزرگی در دربی نداشت؛ اما تنها 2بار در سال های 62 و69 باخت را تجربه کرد و در دربی های منجر به باخت رفت و برگشت در سال 70 و71 تنها غیبت او باعث باخت پرسپولیس شد. او بهترین مدافع آخر تاریخ فوتبال ماست .


*رضا حسن زاده: مهاجمانی چون پیوس و ناصر محمد خانی او را بهترین دفاع استقلال در دوران حضور خود می دانند، حسن زاده در سال های 67 تا 72 در دربی تنها یک بار باخت و در این مدت استقلال 4بار برنده شد .


*صادق ورمزیار: دفاع چپ برجسته استقلال در دربی که ضمن انجام بازیهای متعصبانه منجر به نتایج خوب استقلال با او شد که 3گل در دربی زد که 2 تایش از روی نقطه پنالتی بوده است .


*شاهرخ بیانی: یک بازی در پرسپولیس و 9بازی در استقلال  با 5برد و یک باخت و بقیه مساوی. 


*فرهاد مجیدی: دوران حضورش در عرصه برد و باخت ها برابر است؛ اما 3 گل او به خصوص گل دقیقه 90 او، استقلال را در این میدان به شکلی غریب سربلند کرد .


*مجتبی جباری: هافبکی که آقای گل دربی های لیگ حرفه ای است و 4گل زده است و البته فرهاد مجیدی که به او 4گله اطلاق می شود در اسناد رسمی 3 گله است .


*مهدی مهدوی کیا: 3بار در سال های 75 تا 77 و 3بار در سال های 90 و 91 در دربی حضور داشت و با 4برد و 2مساوی در این دربی ها استثنایی عمل کرد. برد 3-0، و 2برد 1-0 و یک برد 3-2 نتیجه عملکرد او بود. او در سال 75یک پاس گل به بزیک و سال 90 به زائد داد و در سال 76 هم یک گل در این مسابقه زد .


*ناصرمحمد خانی: بارز ترین نقش را در یک برد دربی ناصر محمد خانی داشته است که در دربی سال 65 و در جریان برد 3-0 این تیم 2 پاس گل استثنایی داد و یک گل زد.


*همایون بهزادی: زنده یاد همایون بهزادی، در دربی 4 گل زده و اولین کسی بود که در این میدان معتبر هت تریک کرد.


*ایمون زائد: بهترین رکورد در تاریخ دربی را دارد، او در 20 دقیقه حضورش در دربی، 3 گل زده و باعث یکی از برگشت های تاریخی در این مسابقه بوده است .


*صمدمرفاوی: پیوس و برهانی و هادی نوروزی هم در دربی 3 گل زده اند؛ اما در 3 گل مرفاوی 2 گل استقلال را برنده دربی کرد ...


*حسن روشن: بزرگمردی که 3 گل فوق العاده در دربی زد، به جز چند دقیقه پایانی سال 61 که به حساب نمی‌آید در دربی جوانترین گلزن(18سالگی)، جوانترین کاپیتان(22سالگی) و... را داشت .