بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

خبر ورزشی - 2 اردیبهشت 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی الاهلی 2 - پرسپولیس 1 (دبل سوما)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

جیووانی به یاد دیه گو سیئمونه در تیم ملی (گزارش)
یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 10:32
جیووانی به یاد دیه گو سیئمونه در تیم ملی (گزارش)
داستان دیگو و جیووانی سیمئونه در تیم ملی آرژانتین، دومین داستان پدر و پسر گلزن در پیراهن آلبی سلسته، پس از گالتی ها است.

به گزارش "توپ 90"،  اولین پسری که در تیم ملی آرژانتین توانست جا پای پدر بگذارد، ویسنته دلا ماتا جونیور بود که علاقه و انگیزه بسیار بالایی به فوتبال داشت و توانست پس از پدرش که در دهه سی و چهل برای آرژانتین بازی می‌کرد، او نیز تجربه بازی ملی کسب کند.

پدر او، کاپوته، 151 گل برای ایندیپندنته در 14 فصل به ثمر رساند، قهرمانی جام ملت‌های آمریکا جنوبی در سال 1937 را به دست آورد و در جام آمه ریکا 1945 نیز به قهرمانی رسید. پسر او، ویسنته که به کاپوتیتو شهرت داشت نیز برای تیم ملی کشورش 6 بار به میدان رفت و این شروع رابطه پدر و پسر در تیم ملی آرژانتین بود.

حضور جیووانی سیمئونه در ترکیب آرژانتین، شروعی جدید برای ارژانتین است. پسر چولو که در سال 1991 و 1993 قهرمان کوپا شد و 1992 نیز جام کنفدراسیون ها را بالای سر برد، حالا مسیر پدرش را پیش گرفته است. اگر پدرش با چاقویی در بین دندان‌هایش فوتبال بازی می‌کرد، جیووانی گل را در بین دو ابرویش دارد. او در اولین حضورش در پیراهن تیم ملی آرژانتین مقابل گواتمالا موفق به گلزنی شد و در توئیترش ، واکنش جالبی داشت. او نوشت:" هیجان انگیز است... چه چیز می‌توان گفت. فقط برای رویاهایتان بجنگید."

در ورزشگاه، مادرش کارولینا و نامزدش، جولیا، شاهد درخشش او بودند. تصویری که او با این توئیت منتشر کرده بود، در یک سو خودش و پدرش را نشان می‌داد که در دوران خردسالی او، با پیراهن آرژانتین در زمین فوتبال بودند و دیگر تصویر، جیووانی و گل اولش برای آرژانتین بود که رسیدن از تصویر اول به دوم را تعبیر رویایش توصیف کرده بود.

البته او هنوز رویایش را برآورده شده نمی‌داند. او گفت:" من هنوز رویایم را برآورده نکرده ام. مسیری طولانی پیش رو داریم. از وقتی بچه بودم، وقتی برای ریور بازی می‌کردم و در رده های سنی آرژانتین بودم، پدرم به من خیلی چیزها می‌گفت که به آنها گوش کردم و به اینجا رسیدم."

بین دلاماتا و سیمئونه، پدر و پسرهای دیگری نیز بوده اند که برای تیم ملی آرژانتین بازی کرده اند. خوان رومن ورون، پدر سباستین ورون مشهور، در مقابل اتحاد جماهیر شوروی یک بازی انجام داده بود. در مقدماتی جام جهانی مکزیک 1970،  او در نهایت از تیم ملی آرژانتین کنار کشید. پسر او، خوان سباستین ورون، نمایش‌های به یاد ماندنی با آرژانتین داشت و در جام 1998، 2002 و 2010 برای این تیم بازی کرد. او 73 بازی ملی انجام داد و 9 گل زد.

تا پیش از گلی که جیووانی به ثمر رساند، گالتی‌ها تنها خانواده ای بودند که هم پدر و هم پسر موفق به گلزنی برای تیم ملی آرژانتین شده بودند.روبن هوراسیو گالتی در 20 نوامبر 1974، مقابل شیلی توانست گلزنی کند. پسر او، لوچانو نیز در سال 2005، گلی تاریخی به ثمر رساند و رکورد 32 ساله را شکست. تا پیش از گل جیو، این تنها گلزنی پدر و پسر در تیم ملی آرژانتین بود.

ادواردو سولاری در سال 1975 برای آرژانتین بازی کرد و پسرش سانتیاگو در سال 1999. هوگو پروتی دو بازی در سال 1979 انجام داد و دیگو پروتی، پسرش توسط خورخه سامپائولی به تیم ملی دعوت شد ولی راهی جام جهانی نشد. حال باید دید که جیو می‌تواند این رویا را پیش ببرد و مثل پدرش شگفت انگیز باشد یا نه.

منبع: کلارین

ترجمه: روزبه مهری