بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 2 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی کورتریک 1 - شارلروا 2 (پلی‌آف‌لیگ‌اروپا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

مکانی: همه‌ی دروازه‌بانان دیوانه هستند
چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 11:42
مکانی: همه‌ی دروازه‌بانان دیوانه هستند
دروازه‌بان سابق پرسپولیس که این روزها به دلیل پارگی رباط صلیبی دوران نقاهت را پشت سر می‌گذارد، مدعی است از گذشته خود پشیمان نیست و تنها از تجربیات آن درس گرفته است.

به گزارش "توپ 90"، سوشا مکانی با همان حاشیه‌های جالب توجهش و البته روحیات خاصی که دارد همواره مورد توجه رسانه‌ها و فوتبالی‌ها قرار دارد. این دروازه‌بان که بعد از بازگشت مجدد به فوتبال ایران و تجربه حضور در صنعت نفت آبادان، بار دیگر راهی لیگ نروژ شده بود، اکنون با آسیب دیدگی رباط صلیبی دوران دوری از فوتبال را تجربه می‌کند. مکانی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص آخرین وضعیت خود به صحبت پرداخته که در ادامه آن را می‌توانید بخوانید.


عمل جراحی‌ات به چه شکل بود و اکنون از وضعیت خودت بگو؟


شرایط بدنی‌ام خوب است. بعد از 15 روز که از عمل جراحی‌ام می‌گذرد روز گذشته نزد دکتر کیهانی بودم. او هم از شرایطم رضایت داشت و احتمالا هفته آینده بعد از مذاکره با تیم نروژی به این کشور سفر خواهم کرد.


شرایط زندگی در نروژ راضی کننده است و از این انتخاب رضایت داری؟


از نظر فوتبالی خیلی به من کمک کرد. خیلی شرایط خوبی در آنجا دارم.آنجا همه به من احترام می‌گذارند از مردم تا مدیر باشگاه و با توجه به اینکه تیم تازه به رده‌های بالا صعود کرده،  احتمالا دوباره در آنجا خواهم ماند.


با توجه به اینکه کارلوس کی روش بیشتر روی بازیکنان لژیونر نظر دارد اما در اردوهای اخیر و پیش از مصدومیت غیبت داشتی.


بالاخره برای دعوت شدن به تیم ملی باید بجنگی. من در بازی مقابل سوریه قبل از جام جهانی با صلاحدید کادر فنی بازی کردم حتی گل هم دریافت نکردم. در اکثر اردوهای تیم ملی هم حضور داشتم و فکر می‌کنم که عملکردم مشخص است و قطعا چند مدت به تیم ملی دعوت نشدم به عملکردم ربطی نداشته است.


این روزها البته علیرضا بیرانوند با نمایش موفقی که به جا گذاشته شماره یک تیم ملی شده است. نظرت درباره عملکرد او چیست؟


نظر من همیشه روی علیرضا مثبت بوده است. من و علیرضا با یکدیگر 3 سال در نفت تهران زندگی کردیم. تازه فوتبالش را شروع کرده بود و از امیدها به بزرگسالان نفت آماده بود. حتما لیاقت آن را داشته که به اینجا رسیده و البته فقط علیرضا نبوده. امیر عابدزاده را ببینید. رشید مظاهری تازه فوتبال را شروع کرده بود، جوانان فجرسپاسی بود و من هم در آن تیم بودم. تازه از گچساران به فجر آمده بود. باید بگویم من نسبت به همه دروازه‌بان‌ها شناخت خوبی دارم و فقط حسین حسینی که با وی همدوره نبوده‌ام. چرا باید از پیشرفت آدم‌ها ناراحت باشم. او که جای کسی را تنگ نکرده. آیا ترشنگن الان باید ناراحت باشد که نویر عملکرد خوبی داشته؟ خوشحال هستم که سطح دروازه‌بانی ما آنقدر پیشرفت کرده که 6‌دروازه‌بان ملی داریم و شما ببینید که در چند سال اخیر هیچ‌وقت از ناحیه دروازه‌بانی مشکل نداشته‌ایم.


نظرت درباره حضور پرسپولیس در فینال آسیا چیست و این تیم را دنبال می‌کنی؟


همه بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنم. فینال را هم تماشا کرده‌ام. خیلی دوست داشتم پرسپولیس قهرمان آسیا شود اما باید قبول کنیم تیم ژاپنی مستحق عنوان قهرمانی بود چون از لحاظ حرفه‌ای بسیار خوب بود و از نظر بازیکن هم شرایطش بهتر از پرسپولیس بود. پرسپولیس با وجود همه ناملایمت‌هایی که به او شد توانست تا فینال آسیا پیش برود.


روزهای پر حاشیه‌ای را پشت سر گذاشتی. سوشا مکانی از آن روزها درس گرفته و از مسیر حاشیه دور شده؟


من هیچ اشتباهی در گذشته نداشته‌ام. یعنی در واقع می‌توان اسم این مساله را تجربه گذاشت. تنها کسی که صلاحیت دارد درباره آدم‌ها صحبت کند و نظر بدهد، خود شخص آن آدم است. شاید در دیدگاه آدم‌ها این مساله اشتباه باشد اما از نظر من کسب تجربه است.


قبول داری خودت یا صادقیان و حتی محسن مسلمان با وجود استعداد فراوانی که داشتید، قدر موقعیت‌تان را در پرسپولیس ندانستید؟


ما الان هم موفق هستیم. در زندگی ورزشی‌ام هم موفقیت داشته‌ام. از ایران به اروپا لژیونر شده‌ام. تمام اسطوره‌های دروازه‌بانی در تلویزیون و رسانه‌های این کشور از من تعریف می‌کنند.


شاید بیرانوند در نیم‌فصل از پرسپولیس جدا شود. ممکن است دوباره به این تیم بازگردید؟


همان‌طور که به شما گفتم به نروژ خواهم رفت تا قرارداد جدیدم را امضا کنم. احتمالا این قرارداد بالای سه سال خواهد بود. من اهدافی در زندگی فوتبالی‌ام دارم و آن هم این است که فصل آینده بهترین دروازه‌بان لیگ نروژ شوم و بتوانم تجربه بازی در لیگ اروپا را به دست بیاورم.


از عادل حمایت کردید با وجود اینکه دل پری از گذشته از وی داشتید؟


باید بگویم عادل فردی است که اگر بخواهد می‌تواند آدم خیلی خوبی باشد ولی در بعضی از زمان‌ها دست خودش نیست. یک مسایل بی‌ربطی را وارد فوتبال می‌کند که مربوط به زندگی شخصی افراد است. اگر به اصل فوتبال برسد آدم فوق‌العاده سالمی است اما بعضی اوقات به زندگی شخصی افراد ورود می‌کند که نه تخصص‌اش را دارد و نه به او می‌آید وقتی هم که از بحث فوتبال خارج می‌شود در کل برنامه‌اش قشنگ از آب در نمی‌آید.


اگر به گذشته برگردید به قول خودت آن تجربه‌های قدیم را تکرار می‌کنید؟


باز هم می‌گویم اگر به گذشته برگردم همه آن تجربیات را تکرار می‌کنم. من الان هم که با شما صحبت می‌کنم باز هم از همان شلوار و لباس‌ها استفاده می‌کنم. خدا رحمت کنه ناصر حجازی را که ضرب‌المثلی داشت. می‌گفت در دروازه‌بانی همه دیوانه‌اند و یک استثنا پیدا می‌شود که آن من نیستم. من هم می‌گویم همه گلرها هیچ کدام سالم نیستند زیرا اگر چنین بود قطعا دروازه‌بان نمی‌شدند.