بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

استقلال - 29 اردیبهشت 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی رئال‌ مادرید 0 - بتیس 2

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

رویانیان : تلاش کردم برانکو را بیاورم اما نشد
چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:00
رویانیان : تلاش کردم برانکو را بیاورم اما نشد
مدیرعامل سابق پرسپولیس همواره با صراحت لهجه خود گزینه فوق العاده‌ای برای صحبت با اصحاب رسانه است و اکنون در روزهایی که دوباره خبرساز شده است در خصوص مسائل جالب توجهی صحبت کرده است.

به گزارش "توپ 90"، محمد رویانیان اعتقاد دارد بخش عمده‌ی موفقیت‌های این روزهای پرسپولیس حاصل تلاشی است که پیش از این در زمان مدیریتش در این باشگاه متحمل شده و برای آن توضیحاتی دارد. او که طی روزهای اخیر و بعد از صحبت‌های جنجالی‌اش درباره رییس دولت سابق خبرساز شده در ابتدایی صحبت‌هایش با خبرنگار توپ 90 درباره این موضع گیری اخیر و اینکه چرا اکنون و در این فضا افشاگری را انجام داده می‌گوید: احساس کردم اکنون وقت حرف زدن است. یک زمانی می‌بینی که فضا غبارآلود است و سفید و سیاه معلوم نمی‌شود. یک وقت‌هایی صدا زیاد است و حرف شنیده نمی‌شود و من منتظر بودم وقتی شرایط فراهم است صحبت کنم.


وی در خصوص اینکه آیا دستوری برای اخراج و حضور مدیرعامل این تیم در زمان حضورش در روسیه شکل گرفته بود گفت: بله، من در اینباره کاملا توضیح دادم و مستندات را دارم. ما با آقای علی دایی در روسیه حضور داشتیم و قرار بود با روبین کازان قرارداد ببندیم. یک بازدید داشتیم و می‌خواستیم قرارداد بنویسیم برای بازی رفت و برگشت با این باشگاه. از امکانات آنجا استفاده کنیم و به دنبال قرارداد خوبی برای باشگاه پرسپولیس و فوتبال ایران بودیم. اما ناگهان آقایان اعلام کردند کاتوزیان از فدراسیون شطرنج برای مدیرعاملی انتخاب شده است. این در حالی بود که با آقای دایی در روسیه بودیم و به دنبال یک دیپلماسی و پروتکل و قرارداد برای اینکه بازی دوستانه بگذاریم. همان جا در شرایطی که نام مدیریت جدید را اعلام کرده بودند با حالتی عجیب گفتم آقایان بعدا می‌آیند و قرارداد را تکمیل خواهند کرد. چه باید می‌گفتم؟


وی در خصوص اینکه آیا دستوری برای عدم همکاری با علی دایی وجود داشته گفت: از بین گزینه‌هایی که برای سرمربیگری پرسپولیس می‌خواستم آقای دایی در صدر بود. ایشان جوان، جویای قهرمانی و قهرمان و چهره بود. پرسپولیسی بود و آقای گل دنیا و قبلا هم پرسپولیس را در جام حذفی قهرمان کرده بود و جنم داشت. ما ایشان را انتخاب کردیم تا سه سال ایشان پرسپولیس را هدایت کند تا فرصت کنیم برای کارهای بزرگی که می خواستیم برای باشگاه. البته قبلا با هم اختلاف نظر داشتیم اما آشتی کردیم و ایشان آمدند و از برنامه‌هایش گفتند. ما به دنبال این بودیم یک باشگاه حرفه ای تمام عیار شکل دهیم. یک باشگاه سودآور که بتواند از نظر اقتصادی به نمونه‌ در فوتبال ایران تبدیل شود.


رویانیان در ادامه توضیحاتش برای انتخاب علی دایی به عنوان سرمربی گفت: ما یک نفر را می‌خواستیم که خیال‌مان بابت تیم راحت شود و کارهای مدیریتی را خودمان انجام دهیم. این فرصت را علی دایی می‌توانست به ما بدهد که تیم را سامان بدهد و ما کارهای اجرایی را دنبال کنیم و بتوانیم باشگاه را بسازیم. بعضی از تشکیلات دولت اما مخالف بودند اما من مقاومت کردم و ماجرا از همان جا شروع شد.
مدیرعامل سابق پرسپولیس با اعلام اینکه برخلاف دیگران نه تنها پولی از زمان حضورش در این تیم به دست آورده که حاصل زحمات چندساله‌اش نیز از دست رفته گفت: خانه‌ام رفت و الان چهار سال است که مستاجر هستم. سه بار در این چهار سال اسباب کشی کردم. یک تیکه زمین در پرند داشتم و آن هم رفت. همه چیزم را دادم و یک ریال هم نگرفتم اما خیلی‌ها بردند. من یک جا بخواهم به خودم افتخار کنم این است که هواداران را ساماندهی کردم و فرهنگ هواداری را جا انداختم. هواداران اکنون پرسپولیس را جزیی از وجود خود می‌بینند و همه جوره حمایت می‌کنند. الان نگاه کنید چه کسی برانکو ایوانکوویچ را حفظ کرد؟ همین هواداران. چه کسی افراد خوب را حمایت کرد و افرادی ناکارآمد را طرد کرد؟ همین هواداران. چه کسی تیم را حمایت مالی می‌کند؟ هواداران. اکنون هوادار صاحب اصلی باشگاه است و این همان سیاستی بود که ما دنبال می‌‎کردیم. روزهای اولی که آمده بودیم با جماعتی روبرو بودیم که ناامید از شکست‌های پیاپی بودند و باور برد و موفقیت را نداشتند. باور نداشتند کسی می‌تواند برای آنها باشگاه را حفظ کند، بازیکن خوب بیاورد، زمین بگیرد و امکانات. همه قهر بودند و احساس حقارت می‌کردند و از همان دقیقه اول به مربی فحاشی می‌کردند.

وی ادامه داد: همین قرارداد سامانه هواداری از آن من است و من راه انداختم و بعد آقایان آمدند و به شکل ناقص ادامه دادند. من علیرغم اینکه جام نگرفتم و واقعا اولویت من جام نبود و دوست داشتم کار زیرساختی برای باشگاه کنم و یک رابطه دوطرفه بین باشگاه و هواداران شکل کنم. هواداران سرمایه اصلی باشگاه هستند و هواداران دیدند که به عشق آنها بهترین کارها را می‌کنیم. پرسپولیس از نظر اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در شرایط رشد قرار گرفت و البته شانس بد من بود که این قانون است و مدیران محکوم به نتیجه هستند.


رویانیان با اشاره به روزهای سختی که در پرسپولیس داشت گفت: همین آقای برانکو ایوانکوویچ اگر سه چهار باخت پشت هم بیاورد فشار می‌آورند برای جدایی‌اش. اینقدر به مدیر فشار می‌آورند، همان اتفاقی که برای من با ژوزه افتاد. دستاورد من اما از نظر مدیریتی فارغ از نتیجه عالی بود. ایجاد سامانه نظام مند هواداران و ایجاد یک فرهنگ منسجم و زیبا. نگاه کنید اکنون هم باشگاه در بحران‌های مختلفی قرار گرفته اما هواداران به عنوان صاحب اصلی باشگاه که این باور را پذیرفته‌اند، پشت آن ماندند و تمام موفقیت‌ها را هواداران مدیریت کرده‌اند. من فقط می‌توانستم کار مدیریتی کنم. بازیکن مدنظر باشگاه و عامل فنی را جذب کنم. برای آنها شرایط مناسب شکل دهیم، بنگاه اقتصادی مناسب شکل دهیم، زمین و هتل و ... مناسب. شرکت پرسپولیس در سازمان بورس و اوراق بهادار خیلی خوب بود. شرکت پیشکسوتان یک اتفاق بزرگ بود و اکنون پیشکسوتان ما حقوق می‌گیرند و شان و شخصیت آنها حفظ می‌شود. بگذریم از اینکه میلان را به ایران آوردیم و اتفاقات مناسب دیگر هم شکل دادیم.


مدیرعامل سابق پرسپولیس در واکنش به این سوال که به نظر می‌رسد تنها عدم حضور برانکو مانع از دستیابی او به موفقیت شد و اگر این اتفاق شکل می‌گرفت شاید سرنوشت دیگری برای او رقم می‌خورد گفت: من خودم دنبال برانکو ایوانکوویچ بودم و حتی در عربستان از طریق سفارت ایران به او پیشنهاد دادم و می‌توانید از خودش هم بپرسید. بهرحال ایشان با الاتفاق قرارداد داشت و مشکل مالیات هم سر جای خود بود. من اما گفتم مشکل مالیات را حل می‌کنم اما قرارداد داشتند و نشد. خیلی تلاش کردم اما قسمت من نشد. من پرسپولیسی هستم و اکنون هم به موفقیت امروز تیم افتخارم است. اکنون هم می‌توانم مغرور شوم و احساس غرور کنم چون پایه این قدرت فرهنگی را شکل دادم. من یک پایه میلیونی حمایت از باشگاه شکل دادم و آن را نظام‌مند کردم. در بحث مادی هم سامانه هواداری شکل دادم که اکنون هم سرمایه باشگاه را شکل می‌دهد. من اگر قهرمان نشدم اما یک کارهای زیربنایی انجام دادم. مهم برای من این است که این آرزوها به ثمر رسیده و میوه این زیرساخت‌ها بهترین طعم برای هواداران را دارد.


رویانیان در واکنش به اینکه اکنون با توجه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان احتمال برکنار گرشاسبی قوی شده و شرایط تیم در آینده چه خواهد شد گفت: من به این شکل نظرم را بگویم، اکنون بهترین تیم را داریم که با باز شدن پنجره نقل و انتقالات شرایط خیلی خیلی بهتر هم خواهد شد. بهترین مربی و بهترین بازیکنان و بهترین وضعیت باشگاه. جز این چه می‌خواهد بشود؟ بهتر از این هم می‌شود؟ مدیرانی دارد که حاشیه ندارند و دلسوز هستند و معتهد. اعضای هیات مدیره هم با خلوص تمام در تلاش هستند. این دستاورد باید حفظ شود. امیدوارم این تیم با این بازیکنان، مدیریت و هواداران و مدیریت حفظ شود، چرا که بی حاشیه هستند و راه موفقیت را هم می‌دانند. اگر کسی هم آمد باید این راه را ادامه دهد و در اولین گام باید برانکو را حفظ کند چرا که او ساختار موفقیت و قهرمانی را به خوبی می‌داند.
وی در خصوص اینکه آیا به مدیریت این باشگاه مجددا فکر می‌کند و آیا در صورت بازگشت به آن مسیر گذشته را دنبال خواهد کرد گفت: من همان مسیر ساختارسازی را دنبال می‌کنم و به آن اعتقاد دارم. البته بگویم اینبار همزمان به جام هم فکر خواهم کرد. البته اینکه به پرسپولیس برگردم فقط روی کاغذ است. اگر روی این کاغذ قرار به بازگشت به تیم باشد تلاش می کنم هم نتیجه بگیریم و هم کار زیرساختی کنم. احساسم این است که پرسپولیس یک قطار است که هرگز نمی‌ایستد و باید در طول مسیر اینقدر قدرتمند بود که هم امکانات را شکل داد و اصلاحات را انجام داد و هم به موفقیت رسید. من اما فقط دنبال کار مدیریتی بودم و اسم پیروزی را برداشتم و آن را برای هواداران پرسپولیس کردم. این کار کوچکی نبود. درفشی فر را از دولت گرفتم و کلی کارهای زیرساختی دیگر.