بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

ابرار ورزشی - 2 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی کورتریک 1 - شارلروا 2 (پلی‌آف‌لیگ‌اروپا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

تاج می‌خواهد آقای استقلال باشد!
سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 19:56
تاج می‌خواهد آقای استقلال باشد!
فدراسیون فوتبال ایران هم‌چنان در وضعیت مبهمی قرار دارد و تکلیف این نهاد برای ادامه روال عادی یا افتادن در دام تعلیق از سوی نهاد بالادستی مشخص نیست.

به گزارش "توپ 90"،  روزهای سردرگم و مبهم فوتبال ایران در حال کش پیدا کردن است و هیچ کدام از اعضای هیئت رییسه و فدراسیون فوتبال آینده خود را نمی‌دانند و امیدوار به اتخاذ تصمیمی عاقلانه از سوی مسئولان مربوطه هستند.


همانطور که بارها اعلام شد مجلس شورای اسلامی به همراه وزرات ورزش و جوانان که نماینده دولت در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است، به دنبال برکناری افراد بازنشسته در ورزش هستند و تا به اینجا موفق هم ظاهر شدند. برکناری روسای چند فدراسیون مختلف گواه این موضوع خواهد بود. اما تدوین اساسنامه فدراسیون فوتبال و تصویب آن توسط مجلس در سال 1387 باعث شد اجرای این قانون در فوتبال آنطور که باید و شاید است پیش نرود و با مشکلاتی همراه باشد. در این میان اظهار نظر جیووانی اینفانتینو در گفت و گو با عادل فردوسی پور هم جو را متشنج تر از قبل کرد. با اعلام رییس فیفا در صورت دخالت نهاد سوم در تصمیمات فدراسیون که نهاد غیر دولتی محسوب می‌شود، فوتبال ایران به مانند سال 86 با تعلیق رو به رو خواهد شد دوران برزخی را پشت سر می‌گذارد.


خطری که باعث شد جلسات متعددی بین وزیر ورزش، مهدی تاج و شخص مورد اعتماد دو طرف یعنی سیدرضا صالحی امیری برگزار و در نهایت استفاده از ماده 60 اساسنامه مدیریت کشوری راه حل این جلسات برگزار شده برای ماندگاری رییس اصفهانی فراسیون فوتبال شود. اما در این میان مهدی تاج قبول این راه حل پیشنهادی را به بعد از برگزاری جلسه با هیئت رییسه موکول کرد تا تمام معادلات به هم خورده و به نوعی وضعیت اغما در فوتبال ایران برقرار شود.


جلسه‌ای که خروجی از آن توسط هیچ کدام از افراد حاضر در جلسه به بیرون درز پیدا نکرد و همه چی به آینده سپرده شد. گویا در این جلسه قرار بر این شده که همگی روسای فدراسیون یا با هم استعفا کرده و بروند یا تا آخر کنار هم ایستاده و برای سربلندی ایران در جام ملت‌های آسیا تلاش کنند. هدفی که تا به الان طبق علاقه فدراسیون پیش نرفته و مجلس و وزارت ورزش مصر به اجرای آن‌ هستند. یعنی اینکه باید تمامی معاونین و نایب‌ رییس فدراسیون فوتبال از کار برکنار شده و افراد جدیدی جایگزین آنها شوند. موضوعی که مهدی تاج تا به الان زیر بار آن نرفته و به نوعی دنبال حفظ استقلال فدراسیون فوتبال است.


مسئله‌ای که بسیار مهم به نظر می‌رسد این است که وضعیت فعلی فوتبال ما اصلا خوب نیست و بیش از هر زمانی به تعلیق نزدیک می‌شود. اصرار مجلس و وزارت برای اجرای قانون از یک طرف و ایستادگی تاج بر اساسنامه مصوب و حفظ استقلال فدراسیون از طرف دیگر باعث شده که دوران مهم اما مبهمی در پرطرفدارترین ورزش ایران خیمه بزند. در انتها می‌توان گفت که باید تا روز اجرای رسمی این قانون (16 آذر) منتظر بمانیم و ببینیم در نهایت چه سرنوشتی بر سر فوتبال ایران می‌آید. آیا برکناری یا استعفای عجیب مهدی تاج باعث تعلیق فدراسیون فوتبال می‌شود یا این رییس اصفهانی با استناد به ماده مربوطه بر سر کار باقی می‌ماند و تمامی معاونانش را همراه با خود حفظ می‌‎کند. اتفاقی که در ورزش ایران بی سابقه است و به احتمال فراوان حاشیه‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.


نکته طعنه آمیز همه ماجراهای چند وقت اخیر فدراسیون فوتبال مسئله تاکید فدراسیون به حفظ استقلال است.  محمد مایلی کهن که از مخالفان مهدی تاج به شمار می‌رود این فرد را به طعنه آقای استقلال می‌نامد. فردی که حالا بیش از هر زمانی پای حفظ استقلال فدراسیون مانده و زیر بار قانون جنجالی این روزهای فوتبال نمی‌رود.