بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 28 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه فوتسال اندونزی 7 - ویتنام 5 (قهرمانی آسیا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

گزارش ویژه؛ فقط یک سرمربی بی طرف در دربی 88
سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 13:37
گزارش ویژه؛ فقط یک سرمربی بی طرف در دربی 88
علاقه‌مندی سرمربیان لیگ برتری به استقلال یا پرسپولیس یکی از نکات جذاب در آستانه دربی است؛ مساله ای که با یک بررسی ساده کفه ترازو را به نفع آبی های پایتخت سنگین تر می‌کند.

به گزارش "توپ 90"، دربی تهران برای هر قشری مهم است؛ کمتر کسی را پیدا می کنید که حتی طرفدار پر و پا قرص فوتبال نباشد اما نتیجه جدال حساس استقلال و پرسپولیس را پیگیری نکند. مسابقه ای جذاب که می تواند حدود دو ساعت هر شهروندی را پای تلویزیون یا در استادیوم میخکوب کند. در این بین افرادی هم هستند که به خاطر شرایط حرفه ای فوتبالی شان نمی توانند آنطور که باید از هیجان این سوپرکلاسیکو لذت ببرند؛ سرمربیان لیگ برتری. اگرچه آنها نمی‌توانند علایق رنگی خود را پنهان کنند و به تماشای این مسابقه هیجان انگیز ننشینند.


در بین 16 سرمربی لیگ برتری دو نفر از آنها (برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر) هدایت سرخابی های پایتخت را برعهده دارند و آبی یا قرمز بودنشان مشخص است. همچنین پائولو سرجیوسرمربی پرتغالی صنعت نفت و ایلی استن سرمربی رومانیایی و موقت فولاد را هم نمی شود در بازی قرمز و آبی دخیل کرد، چون طبیعی است عرقی به این دو تیم نداشته باشند. امید نمازی و 11 مربی دیگر می مانند که به غیر از سرمربی ذوب آهن که اصالتا اصفهانی است و به واسطه سالها زندگی در خارج از کشور شاید چندان طرفدار یکی از دو تیم پرطرفدار پایتخت نباشد، بقیه تکلیف شان مشخص است.


امیر قلعه نویی(سرمربی سپاهان، طرفدار استقلال)


وقتی یک نفر سالها بازیکن و کاپیتان استقلال بوده و بهترین دوران مربیگری اش هم در این تیم رقم خورده، مهر آبی روی پیشانی اش می چسبد. امیر قلعه نویی که این روزها هدایت سپاهان را برعهده دارد، همواره نشان داده چقدر استقلال را دوست دارد و در موارد مختلف به این تیم کمک کرده است. او جزو معدود افرادی است که حتی در لیگ دسته سوم هم استقلال را رها نکرد و در دوران مربیگری اش نیز در بدترین شرایط حاضر شد برگردد و هدایت این تیم را برعهده بگیرد. قلعه نویی زمان رکورددار نباختن در دربی هم بود و اگر حمید درخشان و برانکو سرمربی پرسپولیس نمی شدند شاید این رکورد تا الان پابرجا بود. مجموعه این اتفاق باعث می شود که سرمربی سپاهان روز پنجشنبه دلش با استقلال باشد و برای پیروزی تیم محبوبش دعا کند. هرچند که به واسطه بازی نفت مسجدسلیمان و سپاهان بعید است بتواند دربی 88 را تماشا کند.


علی دایی(سرمربی سایپا، طرفدار پرسپولیس)


کسی که در پرسپولیس مراحل رشد و ترقی را طی کرد و به فوتبال اروپا رسید؛ در بازگشت به این تیم آقای گل لیگ برتر شد و در دوران مربیگری نیز دو جام حذفی را با سرخ ها بالای سر برد، طبیعی است که یک پرسپولیسی دو آتشه باشد. علی دایی اگرچه به عنوان یک انسان حرفه ای همواره تیم هایش را مقابل پرسپولیس برای برد به زمین فرستاده و معمولا نتایج خوبی هم به دست آورده اما نمی شود علاقه اش به پرسپولیس را نادیده گرفت و به این نکته نرسید که روز پنجشنبه هم طرفدار شاگردان برانکو است.


جواد نکونام(سرمربی نساجی، طرفدار استقلال)


اگرچه دوران بازی جواد نکونام در استقلال کوتاه بود، اما هیچ فوتبالی ای نیست که نکونام را استقلالی نداند. هرکس از نزدیک خانواده نکونام را بشناسد می داند که پدرش یک استقلالی دو آتشه بوده و هست و پسرش نیز به تبعیت از پدر راه آبی دل شدن را جلو رفته است. نکونام بعد از سال ها بازی در لالیگای اسپانیا در بازگشت به ایران پیراهن استقلال را پوشید و در مقطعی بازوبند کاپیتانی را نیز بر دست بست. هرچند که او به واسطه مسائل مالی با استقلال درگیری هایی پیدا کرد اما باید نکو را جزو سرمربیان استقلالی لیگ قرار بدهیم.


مهدی تارتار(سرمربی پارس جنوبی جم، طرفدار پرسپولیس)


مهدی تارتار اگر خودش هم روز گذشته مصاحبه نمی کرد و نمی گفت دوست دارد پرسپولیس روز پنجشنبه برنده باشد، مشخص بود که به واسطه سالها بازی و مربیگری در پرسپولیس علاقه اش به این تیم است. سرمربی موفق پارس جنوبی جم جزو کسانی است که همواره اعلام کرده از کودکی طرفدار پرسپولیس بوده و دوست داشته روزی پیراهن این تیم را بپوشد. او در دوران بازیگری در پرسپولیس روزهای موفقی را سپری کرد و چند دربی را هم پشت سر گذاشت که معروف ترینش درگیری با استقلالی ها بود. مسابقه ای که باعث محرومیت تارتار بعد از دربی هم شد. تارتار در دوران مربیگری نیز به عنوان دستیار علی دایی مدتی در پرسپولیس فعالیت کرد و حالا امیدوار است سرخ ها دربی 88 را به سود خود به پایان ببرند.


مجید جلالی(سرمربی پیکان، طرفدار استقلال)


شاید کمتر کسی از علایق رنگی آقامعلم فوتبال ایران خبر داشته باشد؛ یکی از باتجربه ترین مربیان لیگ برتر همواره سعی کرده در دیالوگ هایش طرفداری اش از هیچ تیمی را مشخص نکند. او همیشه منطقی صحبت کرده و مواظب این بوده که مبادا لو برود در کودکی و جوانی طرفدار چه تیمی بوده است. جلالی که سابقه سالها حضور در لیگ برتر را دارد، در مقاطعی کاندیدای سرمربیگری در این دو تیم هم شد اما این فرصت به او نرسید تا علایقش هم پشت این اتفاقات پنهان بماند. با این حال کسانی که جلالی را از نزدیک می شناسند می دانند که آقامجید یک استقلالی است و ته دلش برد آبی ها در دربی را آرزو می کند. این اتفاق در بازی پنجشنبه نیز تکرار خواهد شد.


علیرضا مرزبان(سرمربی نفت مسجدسلیمان، طرفدار پرسپولیس)


علیرضا مرزبان بعد از سال ها حضور در فوتبال اروپا مدت زیادی است که به ایران برگشته و مربیگری را در کشور خودش دنبال می کند؛ سرمربی کنونی نفت مسجدسلیمان اولین بار همراه با افشین قطبی به عنوان دستیار در پرسپولیس دیده شد و بعدها مشخص شد که از دوران کم سن و سالی هم طرفدار سرخ های پایتخت بوده است. او در تیم های زیادی در فوتبال ایران کار کرده اما یک اظهارنظر جالب در دوران حضورش در سپاهان انجام داد که در هیچ تیمی مربیگری برایش به اندازه پرسپولیس لذتبخش نبوده است.


محمد تقوی(سرمربی موقت تراکتورسازی، طرفدار استقلال)


مگر می شود یکی از زیباترین گل های دربی را به پرسپولیس زده و سال ها در استقلال بازی کرده باشی و طرفدار آبی های پایتخت نباشی. 6 مرداد 74 تقوی در جریان برد استقلال با شوتی دیدنی برای تیمش گلزنی کرد و وقتی نام او به میان می آید کمتر کسی است یاد گلش در آن مسابقه نیفتد. تقوی در دوران مربیگری نیز همواره به عنوان یک استقلالی شناخته شده و حتی اگر دوران حضورش در راس کادرفنی تراکتورسازی کوتاه هم باشد باید او را جزو مربیان استقلالی لیگ برتر منظور کنیم.


یحیی گل محمدی(سرمربی پدیده، طرفدار پرسپولیس)


یحیی گل محمدی با آن سابقه فوق العاده در دوران بازیگری نام خودش را به عنوان یکی از بهترین مدافعان فوتبال ایران مطرح کرده است. کاپیتان سابق تیم ملی و پرسپولیس روزهای خوبی را در ترکیب سرخ ها سپری کرد و علاوه بر دستیاری در کادرفنی پرسپولیس به سمت سرمربیگری این تیم هم رسید. یحیی که جایگزین مانوئل ژوزه پرتغالی شده بود، با هدایتش در پرسپولیس شوک مثبتی به این تیم وارد کرد و تیم کاملا آشفته سرخ ها را سرو سامان داد. پرسپولیس آن سال به فینال حذفی رسید و گل محمدی بدش نمی آمد در اولین وآخرین فصل حضورش روی نیمکت این تیم به قهرمانی برسد اما با بدشانسی در ضربات پنالتی آن جام را از دست داد. یحیی بعد از پرسپولیس در دوران مربیگری بزرگ و بزرگ تر شد اما همین حالا که تیمش پدیده مشهد در صدرجدول لیگ برتر قرار دارد، علاقه اش به پرسپولیس را کتمان نمی کند و حتی چندی قبل در مصاحبه ای گفته بود شاید روزی دوباره سرمربی قرمزهای پایتخت شود.


رضا مهاجری(سرمربی ماشین سازی، طرفدار استقلال)


رضا مهاجری سابقه بازی و مربیگری در سرخابی های پایتخت را ندارد اما اگر به کارنامه اش نگاه کنیم یک سرنخ جالب درباره علایق رنگی اش پیدا می کنیم؛ استقلال علی آباد. این نام تیمی است که مهاجری در آن بازی کرده و البته اگر از دوستان نزدیکش بپرسید معمولا از بردهای استقلال خوشحال شده و با باخت هایش ابراز ناراحتی کرده است. مهاجری با این سبقه استقلالی روز پنجشنبه نیز طرفدار آبی ها است و از برد این تیم شاد خواهد شد.


علی کریمی(سرمربی سپیدرود، طرفدار پرسپولیس)


توصیف جادوگر در ماجرای استقلالی یا پرسپولیسی بودن مربیان جملاتی بیهوده است. دیگر همه از ماهیت کریمی خبر دارند و می دانند او چطور پرسپولیسی دو آتشه ای است. سال ها بازی در پرسپولیس و روزهای تلخ و شیرین بسیاری که در دربی ها و بازی های مختلف با سرخ ها داشته همه بیانگر علایق رنگی او است. علی کریمی این روزها با سپیدرود رشت دنبال رویاهایش در مربیگری است اما همین چند روز قبل که با پرسپولیس بازی کرد هم بعد از مبارزه را با وقت کشی دروازه بان تیمش نشان داد که به تیم محبوبش علاقه زیادی دارد. کریمی روز پنجشنبه یکی از آنهایی است که برای برد تیم برانکو دعا می کند.


داریوش یزدی( سرمربی استقلال خوزستان، طرفدار استقلال)


خوزستانی های زیادی طرفدار استقلال هستند و داریوش یزدی هم یکی از آن ها است. سرمربی استقلال خوزستان که در دوران بازیگری علاوه بر استقلال اهواز در استقلال تهران نیز مدت کوتاهی بازی کرده، علاقه اش به آبی ها روشن است. او حالا تیمی را هم در اختیار دارد که نامش استقلال است و نمی شود آبی بودنش را کتمان کرد.


6 به 5 به سود استقلال؛ نقش تعیین کننده نمازی


با بررسی علایق رنگی 11 سرمربی لیگ برتری به آمار 6 سرمربی استقلالی و 5 پرسپولیسی رسیدیم. در این بین امید نمازی که هیچ ردی از آبی یا قرمز بودنش وجود نداشت را نمی شد لحاظ کرد. اگر نمازی از علاقه اش حتی در دوران کودکی به یکی از دو تیم پایتخت را روشن می کرد، اکنون این آمار مساوی و یا سنگین تر به سود استقلال می شد. با همه این مسائل مربیان لیگ برتری نیز مثل سایر طرفداران فوتبال همه روز پنجشنبه به تماشای مسابقه استقلال و پرسپولیس خواهند نشست و برای برد تیم محبوب شان دست به دعا برمی دارند.