بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

هدف - 1 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی کورتریک 1 - شارلروا 2 (پلی‌آف‌لیگ‌اروپا)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

شما بگویید: دربی 90 -10 یا 50 -50؟(نظرخواهی)
یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 19:05
شما بگویید: دربی 90 -10 یا 50 -50؟(نظرخواهی)
مطابق اعلام کمیته مسابقات سازمان لیگ، دربی 88 با حضور برابر تماشاگران پرسپولیس و استقلال برگزار می شود.

به گزارش توپ 90، در شرایطی که از مدتی پیش و اوایل فصل اعلام شده بود دربی پایتخت بالاخره با حضور حداکثری هواداران تیم میزبان در هر بازی برگزار می شود، امروز سعید فتاحی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ، اعلام کرد که بازی روز پنجم مهر ماه هم مانند دیدارهای قبلی سرخابی های پایتخت در حضور 50 درصدی طرفداران هر تیم انجام می شود.

بنا بر این هرچند عامل اصلی و دلیل عمده وتو شدن تصمیم برگزاری دربی به صورت 90-10 هنوز دقیق مشخص نشده، تنها مسئله قطعی حضور برابر تماشاگران هر تیم در بازی روز پنجشنبه است. این در حالی است که تیم استقلال در بازی این هفته میزبان شمرده می شود و می توانست طبق قانون از حضور حداکثری هوادارانش مقابل پرسپولیس استفاده کند. همچنین این شرایط در بازی برگشت به سود پرسپولیس می شد که با ملغی کردن آن، قطعا بازی برگشت هم در شرایط 50-50 برگزار خواهد شد.

در این باره البته این مسئله وجود دارد که سیستم های کنترل و نظارت بر بلیت فروشی در ایران ممکن است هنوز به اندازه ای کامل نشده باشد که بتوان از ورود بیش از اندازه تماشاگران تیم میهمان به ورزشگاه جلوگیری کرد. همچنین در صحبت های اولیه سعید فتاحی شنیده شد که گویا نیروی انتظامی هم با برگزاری دربی 50-50 موافق نبوده است. اما به هر حال مشخص است که این سازوکار بالاخره باید فراهم شود و مثل همه بازی های بزرگ در دنیا باید از یک روز به بعد، دربی بزرگ و سنتی پایتخت ایران هم در سیطره تماشاگران تیم میزبان برگزار شود.

چنین مسئله ای می تواند شانس برتری تیم ها در این بازی مهم را دستخوش تغییر کند و تیم میزبان طبیعتا سود زیادی از برگزار کردن این دیدار خواهد برد. با توجه به شرایط جدول و اینکه معمولا یکی یا هر دوی این تیم ها در کورس قهرمانی لیگ هستند، میزبان یا میهمان بودن در دربی آن هم در مقاطع حساس فصل، روی جذابیت های جدول لیگ هم اثرگذار خواهد بود.

نکته دیگر اینکه یکی از اتفاقات نه چندان خوشایند در تاریخ برگزاری دربی این است که بازی های بسیار زیادی با نتیجه تساوی و روند کسل کننده به پایان رسیده است و هواداران به قدری از این قضیه ناراحت می شدند که حتی آن را به تصمیم های غیر فوتبالی هم نسبت می دادند. در این شرایط، برگزار کردن یک دربی با حضور حدود 70 هزار تماشاگر آبی یا قرمز، قطعا می تواند از مساوی شدن این تعداد از بازی ها جلوگیری کند.

حالا باید منتظر توضیحات کامل مسئولان ماند تا مشخص شود دقیقا به چه دلیلی برگزاری دربی 90-10 کنسل شده و آیا محدودیت های موجود در زمینه های مختلف به اندازه ای بوده که سازمان لیگ قید یک سنت شکنی تاریخی را بزند یا خیر. ضمن اینکه یک سوال دیگر هم در این زمینه وجود دارد و آن هم اینکه اگر این سنت شکنی در قالب یک قانون انجام شود، آیا دیگر نیازی به جلب موافقت باشگاه ها هست یا سرخابی ها ملزم به اجرای قانون می شوند؟ 

شما هم نظر خود درباره چگونگی حضور هواداران در دربی بزرگ تهران را در کامنت‌های همین مطلب اعلام کنید.