بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

خبر ورزشی - 30 دی 1397

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی اینتر 0 - ساسولو 0 (گزارش اختصاصی)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

تبعات تاخیر فدراسیون در اعلام قرارداد کی‌روش
دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 14:20
تبعات تاخیر فدراسیون در اعلام قرارداد کی‌روش
فدراسیون فوتبال درباره توافق با کارلوس کی‌روش هیچ واکنشی نشان نمی دهد و این بی اهمیتی قطعا برای تیم ملی و محبوبیت سرمربی پرتغالی میان مردم، گران تمام خواهد شد.

به گزارش "توپ 90"، پس از پایان بازی های جام جهانی، موضوع قرارداد با کارلوس کی روش تبدیل به سوژه اصلی حول تیم ملی فوتبال ایران شد. اتفاقی که تقریبا همه ساله یک بار می افتد و برای ادامه همکاری با مرد پرتغالی کشمکش‌هایی به وجود می آید که در نهایت با ادامه حضور او قائله می خوابد. این مسئله پس از پایان هفتمین سال فعالیت کی روش در ایران نیز دقیقا به همان ترتیب قبل اتفاق افتاد با این تفاوت که هنوز قائله آن نخوابیده است.

 


مدت زمان ادامه همکاری، مبلغ مورد نظر او برای تمدید قرارداد و تامین منابع مالی برای برگزاری اردوها و بازی های تدارکاتی مهم ترین شروط مرد پرتغالی بود. زمانی که سرمربی تیم ملی برنامه جامع خود تا رسیدن جام ملت ها را ارائه داد عنوان می شد کی روش درباره مدت زمان ادامه همکاری و مبلغ قرارداد خود به توافق کامل دست یافته است و تنها نگران اردوها و بازی های تدارکاتی تیم ملی و تضمینی برای برقراری آنهاست تا از اجرای دقیق برنامه هایش مطمئن شود.

 


بدون اینکه از کم و کیف قرارداد و یا توافق سرمربی پرتغالی حرفی به میان بیاید اولین اردوی تیم ملی برای حضور موفق در جام ملت ها برگزار شد و اکنون در روزهای پایانی قرار دارد و زمان برگزاری اولین بازی تدارکاتی برابر ازبکستان نیز از راه رسیده است. آن چیزی که مشخص است ادامه همکاری سرمربی پرتغالی با تیم ملی ایران است. هر چند تاکنون درباره مدت زمان قرارداد وی و مبلغ تمدید قرارداد، سخنی به میان نیامده است اما واضح است که کی روش حداقل تا پایان بازی های جام ملت های آسیا روی نیمکت تیم ملی خواهد نشست چرا که در غیر این صورت اصول این مربی حرفه ای اجازه حضور در ایران و تمرینات تیم ملی را به او نمی داد. اما نکته سوال برانگیز این است که چرا مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در این باره حرفی به زبان نمی آورند تا با توجه به شرایط خاص جامعه مردم از چگونگی ادامه حضور سرمربی اطلاعات کامل به دست بیاورند.

 


در حالی که کسی درباره دوره جدید کی روش در ایران صحبتی به میان نمی آورد لاجرم مردم، اصحاب رسانه و هواداران تیم ملی باید چشم به تمرینات و بازی های تیم ملی داشته باشند. یک روز کی روش با لباس شخصی در تمرین حضور پیدا می کند، یک روز با لباس ورزشی می آید، گاهی اوقات خندان است، زمانی می بینیم کاری به کسی ندارد و اخم کرده است و ... واکنش هایی است که توسط مربی تیم ملی در روزهای اخیر و در جریان اردوی تهران شکل گرفت و به دلیل بی اطلاعی از چند و چون همکاری، همه آنها باعث درست شدن کلی شایعه و حرف و حدیث بیهوده و سوءتفاهم حول تیم ملی شده است.

 


کارلوس کی روش از ابتدای حضور در ایران توانست با محبوبیت فوق العاده ای خود را در دل هواداران فوتبال ایران جا کند و در طرف دیگر نیز با اینکه مردم از گران بودن مبلغ قرارداد با مرد محبوب پرتغالی آگاه بودند باز هم ترجیح می دادند او را روی نیمکت تیم ملی ببینند تا به واسطه حضور وی بتوانند همچنان در صدر فوتبال آسیا حضور داشته باشند.

 


مهمترین نکته در این باره این است که غیرحرفه‌‌ای‌گری مسئولان ورزش و البته فوتبال ایران در اعلام چگونگی ادامه همکاری با کی روش، تقریبا بدترین اتفاق جهت حمایت مردم از تیم ملی محسوب می شود. اتفاقی که حتی ممکن است هم بازی های خوب تیم ملی در جام جهانی را از ذهن ها پاک کند و هم به محبوبیت کی روش لطمه وارد کند. عدم شفاف سازی مسئولان ورزشی باعث می شود تا برخی از رسانه ها به صورت مویرگی در شبکه های اجتماعی اقدام به انتشار ارقام عجیب و غریب کنند و ادامه حضور مرد پرتغالی در فوتبال ایران را به رقم هایی بسیار بالا وصل کنند.

 


این اتفاق در حالی ناخوشایند به نظر می رسد که اوضاع اقتصادی مردم دچار تغییرات منفی فراوانی شده است و اینکه هر روز در یکی از رسانه ها و شبکه ها، اخباری مبنی بر مبلغ قرارداد کی روش منتشر شود و مقایسه آن توسط مردم نسبت به اوضاع مالی جامعه باعث می شود تا میزان حمایت مردم به پایین ترین حد خود برسد و حتی ممکن است دیگر از علاقه وافر مردم به سرمربی تیم ملی خبری نباشد.

 


با این حساب، هم برای روشن شدن تکلیف ادامه همکاری کی روش با تیم ملی ایران و هم جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده و شایعه پراکنی، مسئولان فدراسیون باید به میدان بیایند و درباره این موضوع مهم به صحبت بپردازند. روزه سکوت مسئولان قطعا نه تنها اوضاع را بهتر نخواهد کرد بلکه در آستانه بازی های جام ملت های آسیا و با گرم شدن تنور شایعات، باعث دوری مردم از تیم ملی نیز خواهد شد.