بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

سایت دیتابورس

گیشـه مطبوعات ورزشی

استقلال - 4 اردیبهشت 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی چونبوک موتورز 2 - اوراوا ردز 1

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

تمامِ ازبک‌های شاغل در لیگ خلیج فارس
دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 13:46
تمامِ ازبک‌های شاغل در لیگ خلیج فارس
تاکنون 9 بازیکن ازبک در فوتبال ایران حضور داشته اند که سرآمد همه شان سرور جپارف بود.

به گزارش "توپ 90"، تیم ملی ایران فردا در حالی مقابل ازبکستان صف آرایی خواهد کرد که در طول تاریخ 9 بازیکن ازبکستانی در لیگ برتر ایران حضور داشته اند و فوتبال ایران شناخت نسبتا خوبی نسبت به فوتبالیست های این منطقه دارد. تا همین سال پیش، سرور جپارف با پیراهن تیم استقلال نمایش بسیار خوبی را ارائه می کرد و یکی از برترین هافبک های لیگ بود اما در پایان فصل راهی لیگ قزاقستان شد.

1. سرور جپارف (یک فصل و نیم- استقلال و سپاهان)

این هافبک 35 ساله با کوله باری از افتخارات در نیم فصل دوم لیگ شانزدهم به فوتبال ایران و تیم استقلال پیوست اما به دلیل محرومیت این تیم از نقل و انتقالات راهی سپاهان شد و یک نیم فصل درخشان را در این تیم سپری کرد. او در لیگ هفدهم سرانجام پیراهن استقلال را برتن کرد و با ارائه عملکردی فوق العاده، به یکی از مهره های کلیدی تیم شفر بدل گشت. او را می توان بهترین بازیکن ازبکستانی نامید که در فوتبال ایران حضور داشته است. جپارف در مراسم برترین های فوتبال ایران، عنوان بهترین پاسور را مال خود کرد.

2. شهباز ارکینوف (دو فصل- پاس همدان)

ارکینوف برترین مهاجم ازبکی است که در لیگ برتر ایران حضور داشته است. او در 22 سالگی به پاس همدان پیوست در لیگ های هشتم و نهم پیراهن سبز این تیم را بر تن کرد. ارکینوف در 31 بازی لیگ برتری 15 گل برای پاس زد و در جام حذفی نیز 2 بار پایش به گلزنی باز شد.

3. الکساندر لوبانف (نیم فصل- پرسپولیس)

لوبا قرار بود جانشین سوشا مکانی باشد و اشتباهات او را جبران کند و جور خط دفاعی را بکشد اما با حضورش، یک مشکل دیگر به مشکلات پرتعداد تیم پرسپولیس اضافه کرد. لوبانف که بسیار سنگین به نظر می رسید، با دریافت گل های عجیب و غریب خاطراتی تلخ در ذهن هواداران پرسپولیس رقم زد. این گلر ملی پوش، حتی در بازی آخر لیگ پانزدهم هم نتوانست کلین شیت کند تا پرسپولیس در آخرین دقایق به قهرمانی امیدوار شود.

4. فوزیل موسایف (2 فصل- سپاهان)

فوزیل موسایف یکی از خارجی های کم حاشیه و کم نوسان تیم سپاهان بود. او نتوانست عملکردی فوق العاده در سپاهان داشته باشد اما حداقل با پیراهن این تیم زردپوش نمایش هایی قابل قبول ارائه کرد. موسایف که 20 بازی ملی هم در کارنامه دارد، در بازی برگشت لیگ پانزدهم مقابل پرسپولیس با ضربه سر دروازه الکساندر لوبانف دروازه هموطنش را گشود.

5. روسلان ملزدینیوف (نیم فصل- نفت MIS)

او یکی از ناشناخته ترین ازبکستانی هایی بود که به ایران آمد. روسلان یک نیم فصل در نفت مسجد سلیمان حضور داشت و نتوانست از سقوط این تیم به لیگ آزادگان جلوگیری کند. شاید خاطره انگیزترین تصویر فوتبال دوستان ایرانی از روسلان، ضربه شدیدش به سوشا مکانی دروازه بان تیم پرسپولیس بود که منجر به اخراجش شد!

6. بهادر نسیم اف (یک فصل و نیم- پدیده)

نسیم اف در لیگ چهاردهم با سروصدای زیاد راهی تیم پدیده مشهد شد و خراسانی ها را امیدوار به بهبود روند گلزنی کرد اما مهاجم سابق روبین کازان نتوانست آمار قابل قبولی را ثبت کند. نسیم اف تنها یک گل در لیگ برتر زد و در زمستان 95 در لیست مازاد این تیم قرار گرفت.

7. زین الدین تاجدیف (یک فصل- صباباطری)

تاجدیف تنها بازیکن ازبکی است که در لیگ برتر ایران بازی کرده و حالا فوتبال بازی نمی کند! او سال 86 به صباباطری آمد و از آخرین بازیکنان تیم «صباباطری تهران» محسوب می شود. او برای صباباطری 2 گل زد و پس از ترک ایران راهی پاختاکور شد و حالا 41 ساله است!

8. یاروسلاو کروشلنیتسکی (نیم فصل- مس سرچشمه)

اگر جپارف بهترین و تاجدیف پیرترین ازبک لیگ ایران باشند، کروشلنیتسکی هم بدون شایسته لقب «چاق ترین ازبک لیگ ایران» است! او در نیم فصل دوم لیگ یازدهم که مس سرچشمه در لیگ برتر بود به این تیم پیوست اما عملکرد بسیار ضعیفی در خط دفاع داشت و تنها 2 بار به کار گرفته شد! او پس از جدایی، به سرنوشتی نامعلوم دچار شد و تقریبا در هیچ تیم سرشناسی عملکرد درخشانی از خود ثبت نکرد.

9. اویبک کلیچف (یک فصل و نیم- پیکان)

این هافبک ازبکستانی در سال 94 جنجال های زیادی را به وجود آورد. قراردادش با پیکان 18 ماهه بود اما خیلی زود ایران را ترک کرد و قرارداد به شکلی بود که پیکان نتوانست از کلیچف شکایت کند! پیکان 400 میلیون برای این بازیکن هزینه کرد که در آن زمان رقمی بسیار نجومی برای همچین بازیکنی محسوب می شد!