بنر تبلیغاتی سایت سیویلان

مرجع دانشجویان و مهندسان عمران - سیویلان

گیشـه مطبوعات ورزشی

ایران ورزشی - 30 خرداد 1398

ویدئـــوهـای ورزشی

خلاصه بازی ایتالیا 0 - لهستان 1 (یورو زیر 21 سال)

ویدئو خلاصه بازیها و گلها

اخبار ورزشی

پدیده فوتسال ایران، استثنای داوری آسیا
دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 12:19
پدیده فوتسال ایران، استثنای داوری آسیا
فوتسال بانوان ایران علاوه بر بازیکنان خوش تکنیک و درخشان، استعداد مهمی هم در عرصه داوری دارد که در قاره آسیا سرآمد است.

به گزارش "توپ 90"، در موفقیت های سال های اخیر ورزش بانوان، رشته فوتسال سهمی انکار ناپذیر و ویژه داشته است. در این رشته که دو قهرمانی آسیا در دو سال پیاپی حاصل شده، بخش داوری نیز عملکرد خوبی داشته و ایران دارای 3 داور الیت در بخش بانوان است که آماری خوب و تاریخی برای فوتسال کشور محسوب می شود.

زری فتحی، داور شیرازی فوتسال یکی از داوران بین المللی این رشته است که در سال های اخیر با پیشرفتی چشمگیر، در زمره برترین های عرصه داوری ایران قرار بگیرد. او از سال 1391 داوری در رشته فوتسال را آغاز کرد و پله های ترقی را یکی یکی طی کرد تا امروز در بالاترین جایگاه حرفه خود در قاره کهن بایستد.

فتحی 3 سال است که در لیست داوران بین المللی ایران حضور دارد و از سال گذشته هم به جمع داوران الیت آسیا اضافه شده است.


بانوی داور ایرانی در شهریور ماه 96 در رقابت های المپیک شرق آسیا حضور پیدا کرد و در آنجا قضاوت کرد.

 

پس از این تورنمنت، ابلاغ و دعوت برای داوری در بازی های آسیایی داخل سالن ترکمنستان به دست او رسید ولی به دلیل مشکلات شخصی، این داور ایرانی حضور در آن مسابقات را رد کرد.

 

در بهمن ماه سال 96 بود که فتحی در سمینار داوری کشور مالزی شرکت کرد. او در تست های بدنی که آنجا برگزار شد، خیره کننده ظاهر شد و توانست رکورد بخش مردان را هم به دست بیاورد. با این عملکرد، فتحی رکورد دار داوری بانوان آسیا شد. او در تست های انجام شده رکوردهایی زد که در مجموع آقایان و بانوان رتبه نخست را به دست آورد.

او حدود چهار ماه پیش در رقابت های جام ملتهای آسیا نیز داوری کرد و با توجه به پیشینه و رکوردهایی که داشت، انتظار می رفت بازی فینال را قضاوت کند؛ اما درخشش دختران فوتسالیست ایران و رسیدن آنها به فینال، باعث شد داور ایرانی از دیدار نهایی باز بماند و قضاوت بازی رده بندی به او و یک داور ژاپنی سپرده شود.

آخرین تورنمنت مهم بین المللی فتحی هم به کمتر از 20 روز پیش بر می گردد. او در ماه مرداد سال جاری از سوی فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی برای مسابقات دانشجویان جهان در قزاقستان دعوت شد. در این رقابت ها داور ایرانی 7 بازی قضاوت کرد که 4 بار به عنوان سر داور و 3 بار به عنوان داور دوم بود. از جمله بازی هایی که فتحی در این مسابقات داوری کرد، می توان به هلند - اوکراین، فرانسه - پرتغال و کانادا - اوکراین اشاره کرد.

زری فتحی که هم اکنون داوری خود در فوتسال ایران و مسابقات لیگ را پیگیری می کند، منتظر ابلاغیه های بعدی برای حضور در رقابت های بین المللی آینده است؛ اما با این حال تمام تمرکز او برای حضور در یک تورنمنت ویژه است. رقابت های جام جهانی فوتسال بانوان قرار است در سال 2020 برگزار شود و این داور که در قاره آسیا بهترین است، قطعا برای آن دوره دعوت خواهد شد و چهره ویژه ای از داوری ایران را در سطح اول فوتسال جهان نمایش خواهد داد.